– Poproszę ten +85HP manastone.
– To będzie 4,211,126 Kinah za sztukę, sir.
– Przepraszam… że CO?!?

Wbrew pozorom, nie jest to wymyślony dialog, taka sytuacja miała miejsce na amerykańskim serwerze Azphel. Wszystko za sprawą buga, który spowodował iż część graczy po siege fortec otrzymało w nagrodę listownie… 34,779,747,514,843 kinah!Nie trzeba mówić jak tragiczne skutki miało to na ekonomię serwera. NCSoft prędko jednak wyłączył serwer i oficjalnie planowany jest tak zwany “rollback” czyli przywrócenie zapisanego w backupach starszego stanu serwera (łącznie z danymi postaci – jak ilość kinah i gear jaki posiadają) sprzed zaistniałej sytuacji.

Oficjalna wypowiedź Tamat:

Dziś zaczęliśmy otrzymywać raporty, iż mała część graczy na serwerze Azphel otrzymała ponad 30 bilionów kinah jako nagrodę za udział w siege. Postanowiliśmy wyłączyć serwer i natychmiast rozpoczęliśmy pracę nad przywróceniem normalnej ekonomi serwera. Ostatecznie została podjęta decyzja o przeprowadzeniu rollback’a na zapisany stan z tego ranka 6:00am CST. Będziemy także dalej monitorować inne serwery, by wykryć ewentualne podobne anomalie.

Pragniemy zaznaczyć, iż decyzja o rollbacku serwera została podjęta jako ostatnia z alternatyw i było robione wszystko by uniknąć takiego rozwiązania. W chwili obecnej przeprowadzany jest rollback i spodziewamy się, iż serwer zostanie włączony ok. 10:00pm CST. Cały progress postaci na serwerze zostanie cofnięty do stanu sprzed zaistniałej sytuacji.

W przeprosinach za sytuację, wszystkie postacie na serwerze otrzymają w tym tygodniu po 5 Lodas Amulets. Jeszcze raz przepraszamy za zamieszanie i dziękujemy za Waszą nieustającą cierpliwość.

Źródło newsa: 34 trillion Kinah bug causes Azphel emergency shutdown – Rollbacks imminent? na AionSource.