Od czasu ostatniej środy (14.12.2011) kiedy to ogłoszona została oficjalnie informacja, iż Aion EU przechodzi pod nowy zarząd oraz na model F2P w lutym 2012 – gracze na wszystkich forach wiodą zażarte dyskusję i spekulację. Chcąc trochę objaśnić sytuację, wraz z nową EU Community Managerką BlackVelvet (która aktywnie kontaktuje się z graczami, odpowiada na ich pytania i zbiera sugestię na różnych forach) przygotowaliśmy zestaw Q&A odnośnie przyszłych zmian.

[English Version]

Pytanie: Gameforge nie kojarzy się dobrze jako firma wypuszczająca gry na rynek. Czy sądzisz, że odbije się to również na AIONie?

Odpowiedź: Jesteśmy świadomi naszej niezbyt dobrej reputacji.
Jednakże nasz zespół odpowiedzialny za AIONa składa się z profesjonalistów i graczy.
Oczywiście myślimy nad jak najlepszym wsparciem. Również lata doświadczeń pokazały co takiego gracze lubią, a czego nie lubią.
Dodatkowo, kwestie przejrzystości i jasności są dla nas ważną sprawą. Tak, więc zachowanie przepływu informacji jest tu dość istotną pracą i równie ważną z punktu widzenia graczy. To działa w dwie strony: Opinie dla graczy, opinia od graczy dla GF.

P: GF napiętnowane jest problemami takimi jak boty, sprzedaż waluty z gry na serwisach aukcyjnych. Jak zamierzacie poradzić sobie z tą sprawą w AIONie tak aby problem się nie powtórzył?

O: Będziemy przyjmować obecny system kontroli NCSoftu, co pozwala na monitorowanie graczy, botów itp. Wiele ograniczeń związanych z modelem F2P jest reakcją na problem botów oraz sprzedawców waluty. Obecnie mamy potężny zespół wsparcia w tym temacie, który będzie pomagał oraz wszystko monitorował.

P: Jak dobrze zrozumieliśmy NCSoft West przenosi wszystkie usługi do Gameforge dla wersji europejskiej, lecz czy macie jakąkolwiek umowę z NCSoft West gwarantującą, że Gameforge zapewni te usługi na odpowiednim poziomie jakości?

O: Jesteśmy bardzo ściśle związani z NCSoftem w tej materii. To oznacza, że będą monitorować to co robimy. Na pewno chcą aby poziom jakości był na jak najwyższym poziomie.
Nie jestem zaznajomiona z dotychczasowym zwalczaniem botów, cheaterów itp., lecz mamy własną politykę postępowania z nimi. Oczywiście, że się tym zajmiemy :). Uważam, że wsparcie dla naszego klienta jest dość przychylne oraz inne od tego, które występowało w dotychczasowych grach naszej firmy. Doświadczenie od strony większych wydawców/producentów, którzy zaczynali w naszym zespole również wniesie dużo dobrego do obsługi klienta.

P: Jak wiemy Gameforge zostanie wydawcą wersji EU a NCSoft West wersji NA. Tak więc czy NCSoft Korea zostanie nadal głównym developerem gry dla wszystkich regionów? Czy Gameforge będzie bardziej niezależne w kwestii zmian mechaniki gry, by bardziej “dopasować” ją do potrzeb zachodniego rynku lub/i będzie dodawało dodatkową zawartość niezależnie od NCSoft Korea?

O: NCSoft Korea zostanie nadal developerem. Są nam potrzebni do zaimplementowania w grze rzeczy, które będziemy chcieli dodać. Rozwój gry jest nadal w ich rękach. Możemy sugerować i wystawiać prośby o zmianę. Porozmawiać o tym z nimi i otrzymać zgodę lub odmowę.

P: Ja oraz wiele osób z Legionu zadaje sobie pytania czy GF może zmienić AION “jak sobie chcą” (mechanika/eventy/itp.) lub czy muszą zapukać do NCSoft i zapytać o tego typu rzeczy?
Ponieważ jeżeli będziecie mieli pełny dostęp do AION to być może będzie można tworzyć ciekawe eventy i zmieniać model gry jak my gracze tego sobie życzymy?

O: Jesteśmy wydawcą i nim zostaniemy. Jednakże, jesteśmy w bliskich stosunkach z NC i właśnie pytali o opinię nt. kilku rzeczy.
Tak, eventy mogą być tworzone. Oprócz obecnych eventów w grze chcemy również tworzyć takie poza nią. Konkursy na forum, konkursy kostiumowe, zawody twórczości artystycznej, spotkania na żywo poza grą, społecznościowe wydarzenia. Wszystko to jest zaplanowane.
Dla wydarzeń w grze, jesteśmy w stanie poprawić niektóre eventy. Nie wszystkie, ale niektóre.

P: Wszyscy wiemy, że wersje EU/NA są zawsze kilka miesięcy za koreańską wersją z nowymi patchami i aktualizacjami. Co na to Gameforge? Czy będzie to po prostu na zasadzie “kup patch od NCSoft Korea i go masz” czy “dostaniecie patch razem z NCSoft West”?

O: Będziemy otrzymywać patche od NC Korea, podobnie jak ma to miejsce teraz. Patche wymagają przeglądu i w zależności od zawartości, możemy poprosić o poprawki dla naszego rynku i różnego typu lokalizacje, lecz to w gruncie rzeczy wszystko.
Z własnego doświadczenia wiem, że patche są ważne i nie możemy ich nie wprowadzać ponieważ każdy następny patch jest ze sobą powiązany.

P: Czy nowe patche dla wersji EU będą opóźnione w stosunku do wersji NA czy będą wprowadzone w tym samym czasie?

O: Będziemy się starać wypuścić je w tym samym czasie. Oczywiście mogą zdarzyć się opóźnienia i kilka dni zwłoki, lecz będziemy starać się to zrobić w tym samym okresie czasu.

P: Jakie Gameforge ma plany w związku z wydaniem patcha 3.0? Czy jest szansa żeby patch został wprowadzony razem ze zmianą modelu na F2P lub zaraz po?

O: Nie mogę powiedzieć dokładnej daty 😛
Lecz to nastąpi. Nie tak dawno miałam okazję zobaczyć prezentację patcha przygotowaną przez NC Korea w naszej siedzibie. Patch zostanie dodany po wprowadzeniu modelu F2P. Nie razem z nim.

P: Przejmujecie również bazę danych, czy będziecie mieli nowe serwery, gdzie serwery będą zlokalizowane i czy ping dla graczy którzy mieli z nim problem będzie lepszy?

O: Serwery będą w Niemczech.

P: Czy wróci oficjalna wersja klienta 64bit? Jeżeli tak, to kiedy? Jak nie, to dlaczego?

O: Obecnie nie mam żadnych informacji na ten temat. Wrócimy do tego jak tylko będę coś wiedziała. Nikt jak na razie nie kontaktował się ze mną w tej sprawie i tak… sama również bym chciała mieć wersję 64bit.

P: Ile będzie kosztował “Gold Pack”? Mniej więcej tyle ile obecny abonament?

O: Mniej, bo 9.99 € na miesiąc. Będą również kilku miesięczne paczki z odpowiednim rabatem.

P: Widzę, że dodajecie nowe serwery lecz jak wiesz mamy obecnie limit 8 postaci na konto. Czy planujecie zwiększyć ten limit?

O: Nie, nic takiego nie jest planowane. Możesz zostać z 8 postaciami na 1 koncie i na razie nic się nie zmienia w tym temacie. Jeżeli chcesz więcej niż 8 postaci lub inną, możesz skasować tą której nie potrzebujesz.

P: Co to za “Bonus” dodany do Gold Pack który nie jest dostępny dla konta Veteran i Starter?

O: Gold Pack składa się z podstawowej gry bez ograniczeń czasowych oraz dodatkowy bonus w postaci AP, Crucible Insignias itp. Resztę można znaleźć na naszej stronie http://www.aionfreetoplay.com/website/featuresdetails/

P: Jak ograniczone będą oblężenia dla konta Veteran i Starter bez Gold Pack?

O: Oblężenia nie będą poddane ograniczeniom lecz system nagród za udział w oblężeniu będzie poprawiony.

P: Bardzo wielu graczy lubiących PVP jak ja jest niezadowolonych z AP cap jaki istnieje na PVP obecnie. Czy jeżeli wystarczająco wielu klientów zasygnalizuje zmianę to czy AP cap lub ilość przyznawanych AP zostanie zwiększona?

O: Obecnie AP cap zostaje bez zmian. I nie zostanie zmodyfikowany w najbliższym czasie. Zwiększenie capu to inna sprawa, która może zostać rozważona w zależności od potrzeb i balansu gry. Przekaże to do naszego zespołu jako temat do dyskusji.

P: Czy usunięcie/zredukujecie buff w Morhein/Eltnen/Beluslan/Heiron przez co rifty się odrodzą?

O: Otrzymujemy grę taką jaka jest w tej chwili i nie wpływamy na obecny gameplay. Jednakże będziemy monitorować potrzeby graczy i odpowiednio podejmować działania.

P: Czy usunięcie ban za wybieranie się w początkowe tereny Gelkmaros/Inggission?

O: Nie, jak wspomniałam wcześniej, otrzymujemy grę taką jaka jest.

P: Nie wprowadziliście limitu dla instancji Padmarashka’s cave. Jeżeli jest to teraz tydzień czekania na ponowne wejście to ile będzie w modelu F2P? Miesiąc? Dwa?

O: Wspomniałam klika dni temu że przygotowuje dokładną listę lecz zapomniałam tego dodać. Jak na razie limit dla tej instancji pozostaje bez zmian, dla wszystkich.

P: Obecnie, wszyscy gracze dostaną “Veteran Rewards” każdego miesiąca, w Twoim FAQ jest napisane, że tylko gracze, którzy kupią “Gold Packs” dostaną Veteran Rewards zaraz po zamianie modelu na F2P – co z dotychczasowymi kontami i abonentami? Jakich nagród możemy się spodziewać?

O: Dla weteranów obecnie nic nie jest zaplanowane. Jednak my jako CM myślimy o czymś co wynagrodzi to w jakiś sposób.
I racja, to trochę dziwne. Hej! Ja również chcę nagrodę dla weterana.

P: Czy jesteście świadomi że obecni gracze nie chcą, żeby AION stał się grą P2W (pay-to-win – płać żeby wygrać – przyp. red.)

O: Nie chcemy wpływać na grę poprzez itemshop, w szczególności jeżeli chodzi o PVP.
Przedmioty dające przewagę nie będą w itemshopie. Kompletna lista co będzie a co nie dostępne zostanie opublikowana za parę tygodni.
Nie chcemy sprzedawać przedmiotów dających przewagę, zbroi, broni itp. Udostępnimy zawartość itemshopu przed startem w lutym następnego roku, tak by każdy mógł się z nią zaznajomić i podjąć decyzję czy chce grać w F2P wersję Aiona czy nie.

P: Jakie itemy mogą się znaleźć w itemshopie? – barwniki, kostiumy, zwierzęta, wierzchowce, przedmioty do domków, scrolle, 100% manastony/enchanty itp.?

O: Skupimy się głownie na costomizacji, co będzie wyrażone przez kostiumy, barwniki, zwierzęta i może wierzchowce, lecz jest to części patcha 3.0, więc na razie mountów nie mamy 🙂