Przedstawiamy oficjalne patch notes 2.1 part dwa. Zmiany tego od wczoraj testować można na naszym europejskim PTSie, a które z dniem 26. stycznia 2011 wejdą na stałe na nasze live serwery. Patch ten skupia się głównie na zmianach craftingu oraz trudności questów.


[Instancje] | [Środowisko gry] | [NPCs] | [User Interface]
[Przedmioty] | [Pety] | [Zadania] | [Skill]

[Instancje]

1. [Beshmundir Temple] Zmieniono moby Monolithic Ambusher i Monolithic Gladiator w Hero’s Vault, tak by wykrywały teraz Hide.

2. [Beshmundir Temple] Naprawiono problem powodujący, iż boss Plaguebearer umierał w powietrzu.

3. [Beshmundir Temple] Naprawiono bug pozwalający na zabijanie bossa Macunbello dwa razy.

4. [Udas Temple Underground] Naprawiono specjalny atak bossa Debilkarim the Maker, tak że gracze nie mogą go uniknąć przy pomocy ukształtowania terenu oraz zwiększono zasięg tego skilla.

5. [Fire Temple] Zmieniono wymagania potrzebne do wejścia do instancji, teraz gracze mogą wejść do Fire Temple z Morheim i Eltnen od razu po osiągnięciu odpowiedniego poziomu bez potrzeby posiadania klucza.

 • Elyos: level 30
 • Asmodians: level 27

[Środowisko]

1. Naprawiono część ukształtowania terenu w Alukina’s Palace w Beluslan.

2. Zmieniono część ukształtowania terenu w Gallows Run i Nunglark Ruins w Gelkmaros.

3. Naprawiono problem powodujący iż niektóre Windstreamy w Gelkmaros były niewidzialne.

4. Zmieniono nazwę West of Siel Guard Tower, która wcześniej była po prostu nazwana “Guard Tower”.

[NPC]

1. Naprawiono literówki w dialogach niektórych NPC.

2. Od teraz Balaurowie będą atakowali i przejmowali Kysis Fortress w normalnej porze siegów.

3. Gatekeeperzy w Inggison i Gelkmaros, nie mogą już być kitowani na dalekie odległości, ponad to ich statystyki zostały zwiększone.

4. Omega i Ragnarok nie mogą już być przyprowadzeni pod fortece w Balaurei. Jeśli gracze będą próbowali pozyskać pomoc własnych NPCów przy zabijaniu tych potworów, to zresetują się one.

5. Naprawiono błąd gdzie niektóre potwory “Gryphu” błędnie były zaliczane do Condors. Obecnie wszystkie Condors zostały przemienione na Grypgu.

 • Ponad to, Big Wing Condors są teraz Razorwing Gryphus.

6. Zmieniono nazwę NPCa Fulla w desert Garrison w Morheim na Cliessa, by rozróżnić ją od NPC Fulla w Poatrze.

7. Przemianowano elity Eracus Gargoyle w Eracus Temple na “Crouching Eracus Gargoyles”, by odróżnić je od nieelitarnych o tej samej nazwie. Tylko elitarne potwory dropią item do questa [Elyos] Earning Marana’s Respect.

8. Zmieniono nazwę Nicoyerk Mist Merchant NPC w Reshancie na Paranerk, by odróżnić go od NPCa Nicoyerk w Morheim.

9. Zmieniono NPCa Poporinerk na Suganerk, by uniknąć obraźliwych insynuacji po niemiecku.

10. Rozdzielono Munmun Lookouty. Części została przemianowana na Munmun Looksees a inne na Munmun Sentinels. Te, które nadal nazywają się Munmun Lookout, to te potrzebne do questa [Asmodian] The Munmun’s Ginseng.

11. Zmieniono z powrotem Tursin Viewer w Kabarah Strip Mine na Tursin Big Bosse (zostały one przypadkowo przemianowane w ostatnim patchu).

12. Zmieniono nazwy Watch Cadet w Beluslan na Watch Neophyte, by rozróżnić je od Cadet w Brusthonin.

13. Zmieniono Brutal Mist Mane Stalkery, którzy patrolują bez Tayga na Watchery, by odróżnić je od tych z Taygami. Asmodiański quest [Group] Revenge is Sweet będzie teraz wymagam zabicia Stalkerów i Watcherów, zamiast dwa razy Stalkerów.

[User Interface]

1. W oknie character PIN, kliknięcie na przycisk z cyfrą przy pomocy myszki, nie będę od tej pory ukazywał akcji “kliknięcia”, choć nadal będzie wykonywał akcję wybrania danej cyfry.

2. Skasowano przycisk zamykania okna w czasie wiadomości błędu pojawiającego się kiedy character PIN został wprowadzony bądź zmieniony.

3. Naprawiono błąd pozwalający graczom na używanie klawiatury do przesuwania w przód i w tył kursora w character PIN po tym jak został on wprowadzony.

4. W czasie tworzenia postaci, używanie zaawansowanych suwaków od parametrów twarzy nie powoduje że twarz postaci znika.

5. Naprawiono błąd powodujący iż informacja o postaci, która pojawia się kiedy gracz klika na imię innego gracza w oknie chatu, się ucinała.

6. Naprawiono błąd powodujący, iż funkcja lokalizacji nie działała. Funkcja ta powinna teraz pokazywać twoje współrzędne zarówno jeśli wpiszesz /location bądź /loc w oknie chatu.

7. Naprawiono przykładowe macra dla nowych postaci, które nie zupdatowały się podczas zmiany macro syntax. (Uwaga, nie odnosi się to do już istniejących postaci. Przykładowe macro, nie updatują się dla istniejących postaci).

[Przedmioty]

1. Dodano górny dzienny limit dla ilości kinah jaką gracz może zarobić sprzedając itemy NPCowi. Próba sprzedania przedmiotu, który przekroczy limit spowoduje informacją o błędzie.

 • Limit Kinah zwiększa się wraz z poziomem postaci.
 • Wszystkie postaci na koncie dzieją ten sam limit Kinah, tak więc jeśli na jednej postaci osiągnie się limit, to nie można użyć innej postaci do sprzedaży przedmiotu.
 • Limit resetuje się o północy czasu serwera.
 • Limit nie dotyczy sum Kinah z Brokera, tradowana, prywatnego sklepu.

2. Zmieniono nazwy przedmiotów, dając każdemu typowi bardziej odpowiednią jedno wyrazową nazwę.

3. Naprawiono kilka Soulbound itemów, które były nieprawidłowo nazwane “Soul Sealing” bądź “Spirit Sealing”.
4. Naprawiono kilka Ghostbound, które nieprawidłowo nazwane były “Ghost Sealing”.

5. Zmieniono nazwy kilku przedmiotom, “Defender’s:

6. Uproszczono nazwy przedmiotów stanowiących nagrodę za coiny.

Dla przykładu, the “Sword of Rank 5 Asmodian Soldier” jest teraz “Rank 5 Asmodian Sword”.

7. Zmieniono sposób wyświetlania informacji o właścicielu aftefaktu. Stary sposób sprawiał że informacja była za długa, przez co nazwa artefaktu była obcinana w opisie buffa.

8. Zmieniono nazwy niektórym przedmiotom, które błędnie nazwane były “Wymir’s” a powinny być nazwane “Yumir’s”, po NPCu Yumir.

9. Naprawiono błąd powodujący że niektóre przedmioty źle się wyświetlały po założeniu.

10. Poprawiono opis Fabled Goodstona ’Kaisinel’s Fantasy’, tak by teraz pokazywał 5% sukcesu (zamiast nieprawidłowego 10%).

11. Zredukowano ilość materiałów wymaganych do wielu crafterskich przepisów.

Przed zmianą Po zmianie

 • Zredukowano wymagane ilości dla 593 elyoskich and 593 asmodiańskich craftowalnych broni, zbroi oraz akcesoriów na levele 45-55.
 • Odnosi się to do takich materiałów jak, Aether, zbierackie materiały i craftowalne komponenty, ale nie do fluxów czy materiałów sprzedawanych przez NPC.

12. Dodano nowe jakościowe przepisy crafterskie.

 • Dodano 338 nowych “jakościowych przepisów” zarówno dla Asmodian jak i Elyosów.
 • Przepisy te pozwalają graczom na przerobienie swoich broni, armorów i akcesoriów z jakości Common (biały) na Superior (zielony).
 • Nowe recepty i materiały sprzedawane są u zaopatrzeniowego merchanta każdego craftu.

13. Podniesiono drop rate na crafterskie materiały takie jak:

 • Balickie materiały rzucane przez Balaurów.
 • Zwykłe materiały rzucane zarówno przez zwykłe moby jak i bossów.
 • Balaur Hearts za które kupuje się Balic Designs.

14. Zwiększono szansę pozyskanie lepszej wersji podczas zbierania: Diamond, Sapphire, Ruby, Ferilla, Griffonia, Subella, Grobule, and Aether.

15. Zmniejszono cenę przedmiotów vendora, które także mogą być zrobione z craftingu.

16. Dla wszystkich typów coinów (prócz Iron Coin) zmniejszono wymaganą ilość coinów na kupienie itemów.

17. Naprawiono ikonę dla Spicy Anevra with Wine i Tasty Spicy Anevra with Wine, tak że teraz wyglądają jednakowo.

18. Zmieniono Chico Sauce Salad na Kuvano Juice.

19. Tymczasowo dodano możliwość, iż Pet Food sprzedawany przez Elyos/Asmodian Pet Merchant NPC, może być mu z powrotem odsprzedana.

20. Zmieniono przedmiot do questa [Elyos] Medicinal Clodworms, który jest teraz “Clodworm Teeth” zamiast “Clodworm Tooth”.

21. Golden Medal są teraz Gold Medalali, by opowiadały do powiązanych z nimi przedmiotów.

22. Przedmioty do questów [Elyos] Part of the Crashed Dredgion i [Asmodian] Dredgion Salvage były wymieszane i odnosiły się do różnych rzeczy w różnych miejscach. Teraz nazywają się one “Dredgion Parts”, a przedmoty które się z nich podnosi nazywają się teraz “Dredgion Salvage”.

23. Zmieniono nazwy przedmiotów “Flame Tribe”:

24. Zmieniono nazwę “Soul Topaz Necklace Hunter” na “Soul Hunter Topaz Necklace”, by było poprawnie.

25. Zmieniono “Crystal Pirate Ring” na “Raiders’ Crystal Ring”, tak by pasował do reszty przedmiotów z tej serii.

26. Zmieniono “Fleeting Jerkin” i “Fleeting Breastplate” na Spiritual Jerkin i Breastplate, tak by pasowały do innych przedmiotów z tej serii.

27. Zmieniono nazwę serii przedmiotów o jakości Superior wypadającej z mobów Greybeard z “Omega’s” na “Greybeard’s”, by uniknąć pomyłek z eternalowymi przedmiotami wypadającymi z Omega w Inggison. Dotyczy to: Greybeard’s Warhammer, Dagger, Tome, Shoes, Boots, Brogans, and Sabatons.

28. Zmieniono serię “(Item) of Itima” na “Ebon (Item)”, by bardziej pasowało do sposobu nazewnictwa przedmiotów.

29. Zmieniono “Destroyer’s Shield” na “Warmonger’s Shield”, by pasowała do nazwy potwora które je wrzuca.

30.Zmieniono nazwę quest itemu dla [Asmodian] Petrifying Elim z “Elim Essence” na “Essence of Elim”. (Gdyż item ten występował w obu wersjach w różnych miejscach).

[Pety]

1. Dodano nowego Fortune Peta, Headstrong Poroco, którego można kupić zarówno u elyoskiego jak i asmodiańskiego Pet Merchanta.

2. Fortune Pets, dają teraz nową nagrodę, Bundles O’ Wings, który ma małą szansę na posiadanie wszystkich rodzajów gathering materials, i Eternalowe skrzydła.

3. Sprzedawcy petów w stolicy każdej z ras sprzedają nowe jedzenie dla petów.

 • Nowe jedzenie dla petów, może być użyte do karmienia wszystkich Fortune Petów [oprócz ich “szarego jedzenia” – przypis tłumacza]
 • Nowy pet, Headstrong Poroco, je tylko nowe jedzenie.

[Zadania]

1. Dodano bądź zmieniono nagrody z questów oraz znacznie podniesiono ogólne nagrody z questów. (Gracze nie otrzymają tych nowych nagród za questy, które już ukończyli)

2. Dodano dodatkowe Coin Chesty (zawierające Bronze Coins, Silver Coins itp.) oraz Unusual Sacks (zawierające Enchantment Stony bądź Manastony) jako nagrody do niektórych kampanijnych questów:

 • Ascension Quest (obie rasy)
 • Abyss Entry Quest (wszystkie 4 questy dla obu ras)
 • Różne kampanie w każdej z krain

3. Zmniejszono trudność zadań z serii [Elyos] Miragent Holy Templar i [Asmodian] Fenris’s Fangs.

 • NPC potrzebni do questa zawsze pojawiać się będą o wyznaczonym czasie.
 • Znacznie zwiększono loot rate [Elyos] Tear of Luck, [Asmodian] Light of Luck, które mogą być pozyskane z gatherowania.
 • Wszyscy członkowie grupy mogą teraz podnieść [Elyos] Tear of Luck or [Asmodian] Light of Luck w tym samym czasie.
 • Teraz gracze kontynować wykonywanie questa po zabiciu Captain Zanata z Chantra Dredgion.

4. Balickie przepisy, które mogły być tylko pozyskane z questa teraz mogą być kupione w sklepie.

 • Gracze mogą teraz kupić Balic Designs przy pomocy Balaur Hearts, Hot Balaur Hearts oraz Burning Balaur Hearts.
 • Mogą je kupić od NPCa na Tigraki Island.
 • Gracze mogą kupić te przepisy, nawet jeśli nie są Expertami w żadnym crafcie, lecz nie mogą się ich nauczyć.

5. Zmieniono wymagania na Experckie crafterskie questy.


 • Nie potrzeba wycraftowanych przedmiotów, wszystkie składniki mogą być teraz pozyskane z gatheringu bądź kupione.
 • Każdy zaopatrzeniowy NPC sprzedaje przepisy i materiały na item podtrzebny na ekspercki quest.
 • Dla wszystkich craftów, prócz cookingu, lepsza (Noble) wersja potrzebnego itemu może być stworzona bezpośrednio z Noble recepty. Dla cookingu nadal należy kupić zwykłe przepisy i crafcić je póki nie critnąm choć crit rate został znacznie zwiększony.

6. Znacznie zwiększono loot rate dla itemów wymaganych do questa na expert Aethertapping i Essencetapping.

7. Zmieniono nagrody za coin questy.

 • Zwiększono ilość coinów, które są nagrodami w questach zmienionych na daily questy.
 • Zwiększono nagrodę za solo coin questy do 2 coinów oraz 1 coin chest.
 • Zwiększono nagrodę za grupowe coin questy do 5 coinów oraz 1 coin chest.
 • Zwiększono nagrodę za iron coin questy do 5 coinów.
 • Zwiększono nagrodę za Platinium coin questy do 2 coinów oraz dodano coiny jako nagrody za [Elyos] Angel’s Eye, [Asmodian] Demon’s Eye.

8. Zmniejszono trudność niektórych coin questów.

9. Zmniejszono liczbę powtórzeń questów wymaganych do pozyskania broni i zbroi z powtarzalnych questów w następujących lokacjach:

 • Steel Rake.
 • Inggison and Gelkmaros.
 • Daily quest factions.
 • Kromede’s Trial.

10. Zmniejszono trudność Spy Questów.

 • Zniesiono wymagania questowe dla [Elyos] [Spy/Group] The Tigraki Agreement, [Spy/Group] The Draconic Assignment oraz[Spy/Group] The Tigraki Assignmen.
 • Odrobinę zwiększono drop rate itemów dla [Elyos] [Spy/Group] Suspicious Scientists, A Disturbing Report, [Asmodian] [Spy] Medicine for Nesteto, i zmieniono by wszyscy w grupie mogli podnosić dany item.
 • Przeniesiono książkę do questa [Elyos] [Spy/Group] The Research Journal do wejścia do Alquimia Research Center, tak żeby gracze nie musieli wchodzić by ukończyć quest.
 • Dodano lokalizację RM~114c w Abyssie do questa [Elyos] [Group] RM-114c.

11. Zmieniono niektóre daily questy na weekly (tygodniowe) questy.

 • Tygodniowe questy resetują się każdej środy o 9:00 czasu serwera.
 • Gracze nie mogą otrzymać odpowiadające questy zanim się nie zresetują.
 • Grupowe questy mogą być otrzymane nawet jeśli postać nie jest częścią grupy.
 • Gracze mogą otrzymać tygodniowe questy nawet po ukończeniu innych tygodniowych questów.
 • Questy te zaliczają się do daily questów i są otrzymywane od NPCa.
  Zmieniono nagłówki tych questów z [Daily] na [Weekly].

12. Zmniejszono trudność questu [Elyos] [Group] Hokuna Matata i zmniejszono ilość wymaganych gatherowalnych przedmiotów.

 • Zmieniono wymaganą ilość Broken Odium Pieces z 40 do 5.

13. Zmieniono ilość wymaganych na quest przedmiotów zgodnie ze zmniejszeniem trudności questa.

14. Zmniejszono ilości wymaganych przedmiotów dla następujących questów zgodnie ze zmianą trudności:

 • Zmniejszono ilość z Balaur Relics z 30 na 6.
 • Zmniejszono ilość Blessed Aurium Ingots z 20 na 1.
 • Zwiększono szansę na drop Vorpal Essence.

15. Zmniejszono trudność [Asmodian] [Spy] Reaper Squad Squish quest.

 • Quest wymaga teraz od graczy pokonania nowych normalnych potworów Reaper Squad Scout, zamiast starych elitarnych.
 • Zmniejszono trudność questa i zmieniono go z Alliance quest na Group quest.

16. Zwiększono EXP za niektóre daily questy.

 • [Elyos] Radiant Ops Recruitment, Fortuneers Call to Arms.
 • [Asmodian] Call of the Crusade, Charlirunerk’s Daemons Want You!

17. 53 levelowe questowe moby Moonflower będą teraz rzucać quest item do [Elyos] Local Delicacies

18. Zmieniono niektóre Coiny questy na daily questy.

19. Naprawiono problem powodujący iż niektórych daily questów nie można było wziąć.

20. [Elyos] [Daily/Coin] Thinning the Ranks teraz wskazuje na Lepharist Citadel (in Morheim) zamiast na Lepharist Bastion (in Eltnen).

21. [Asmodian] [Daily/Coin] Collecting Dranatig jest teraz nazwany [Daily/Coin] Collecting Crystals, by odzwierciedlić co należy zebrać.

22. Naprawiono błąd z [Elyos] Mint Condition quest, gdzie Goimonerk miał niebieski znacznik questa ale nie można go było wziąć.

[Skille]

1. Podniesiono maksymalną ilość EXP którą można zdobyć dzięki Energy of Repose oraz Energy of Salvation.

2. Rozszerzono kryteria które oceniają kiedy gracz otrzymuje
Energy of Salvation.

3. Naprawiono wiadomości systemowe odnoszące się do informacji kto castował skilla i kto był jego targetem.

4. Dodano informację do skilla Gladatora Crushing Blow, która informuje że skill nie crituje dopóki Crit Strike nie jest powyżej 500.


Źródło: Patch Notes 2.1.0.5 na European PowerWiki.