Jakiś czas temu pisaliśmy o nowym zabezpieczeniu jakie wprowadził NCSoft w Korei, by wzmocnić ochronę kont graczy. Z dniem 1. grudnia 2010 system ten zawita także do naszej wersji gry. Polega on na każdorazowym wpisywaniu wybranego przez nas PIN’u przy logowaniu się na konto. Ma on na celu, poprawienie ochrony przed keyloggerami oraz innymi programami przechwytującymi hasła.

Gdy pierwszy po wprowadzeniu systemu, zalogujemy się na swoje konto i spróbujemy wybrać postać, zostaniemy poproszeni o wybranie swojego osobistego PIN’u przy pomocy poniższego okienka.

Jako że jedyną możliwością wpisania PIN’u jest użycie myszki, keyloggery nie będą miały okazji przechwycić wprowadzonego hasła. Ponad to, przy każdym zalogowaniu cyfry na wirtualnej klawiaturze zmieniają swoje położenie, tak że programy które śledzą ruchy myszki także nie będą mogły przechwycić PIN’u.

Wprowadź wybrany przez siebie PIN przy pomocy myszki, a następnie kliknij na drugi rząd i wprowadź PIN ponownie. Zatwierdź. Teraz będziesz mógł po raz pierwszy zalogować się do gry przy pomocy PINU.

W każdej chwili, będziesz mógł zmienić swój PIN – należy jednak pamiętać, że do tej operacji potrzebny jest obecny PIN.


PIN należy wpisywać za każdym razem, gdy włączymy grę i będziemy chcieli zalogować się na którąkolwiek postać w czasie trwania tej sesji gry. PINu nie trzeba wpisywać ponownie, jeśli wylogujemy się do ekranu wyboru postaci i będziemy chcieli zalogować się ponownie na tą samą postać, bądź inną. Jeśli jednak wyjdziemy do pulpitu (tj. zakończymy obecną sesję gry), wtedy należy ponownie wprowadzić PIN.
PIN dzielony jest przez wszystkie postacie na danym koncie, także te na innych serwerach. Jednak klient PTS może mieć ustawiony oddzielny PIN, iż klient wersji live.

Po pięciokrotnym nieudanym wpisaniu PINu, możliwość logowania się zostaje zablokowana na określony okres czasu. Po odczekaniu tego czasu, będzie można ponowić próbę logowania.


Źródło: Character PIN system.