Po marcowym GDC 2010, pojawiło się sporo artykułów w sieci, z rozmów z dyrektorem gry – Craigem Morrisonem, na temat dodatku Age of Conan: Rise of the Godslayer. Pod koniec miesiąca ukazał się natomiast list dyrektora gry na oficjalnym forum AoC, opisane zostały armory z nadchodzącego dodatku. Ponadto 30 marca wszedł na serwery patch 1.07 wprowadzający nowe rozwiązania w PvP. Pozwoliłam sobie na krótkie podsumowanie nowych informacji, gdyż jak widać zapowiadają się smakowicie!

[Dadatek: Rise of the Godslayer]
Cały dodatek jest firmowany hasłem: „Walka, Wybór, Konsekwencje”. FunCom jest podobno zdeterminowany wprowadzić go w połowie 2010 roku. Fabuła ma być mniej liniowa, niż w podstawowej wersji gry, a gracze mają mieć większy wpływ na rozwój swojej postaci.
Dochodzi nowa rasa Khitan, z szeroką gamą nowych twarzy do wyboru i ciekawymi tatuażami zdobiącymi całe ciało. Będzie jednak istnieć ograniczenie co do wyboru klasy przed przedstawicieli tej rasy (nie wszystkie będą dostępne dla przyszłych Khitańczyków), tak jak jest teraz przy obecnych trzech rasach: Aquilonian, Stygian, Cymerian. Cała kraina jest podzielona na pięć stref: Paikang, Chosain, Kara Korum, Północne Łąki, i Brama Khitai, będzie w końcu większa wolność w poznawaniu świata i badaniu terenu. Nareszcie można będzie wejść na upatrzoną górkę i podziwiać krajobraz, czy piękne zachody słońca.

Istnieć będzie możliwość wstąpienia do 10 frakcji (+2 ukryte), które wykluczać się będą nawzajem parami. FC przewiduje, że gracze zaangażują się w trzy do pięciu frakcji naraz. W swoim liście Graig Morison przedstawił do jakiej frakcji powinno się wstąpić w zależności od klasy postaci, ze względu na oferowane nagrody. Głównymi nagrodami będą zestawy armorów, po dwa sety z każdej frakcji w czterech tierach.

Będą trzy sposoby zdobycia zbroi danej frakcji. Jeden set będzie do nabycia, przez osoby lubiące grać solo, u vendora frakcji. Drugi sposób to szansa na drop z bossów w dungeonach. Trzeci to zakup za tokeny otrzymane jako nagrody z tych instancji.

Kliknij, by powiększyć.

Same armory zostały podzielone na trzy grupy:
– jeden zestaw dodający bonusy do DPS
– jeden zestaw dodający bonusy do health
– trzy zestawy dodające bonusy do umiejętności korzystnych dla danej klasy.
Craig Morison podał przykład tych trzech zastawów armorów dla Rangera:
1 – critical damage, evades and hit rating
2 – protections and immunities
3 – taps and regeneration
Będzie można łączyć różne elementy zestawów, w zależności od potrzeb konkretnego gracza. Podobno jest aż 80 takich konfiguracji armorów. Dochodzą także nowe statystyki zbroi – “critigation”, który zmniejsza podatność na krytyczne obrażenia. Należy pamiętać, że frakcje będą miały do zaoferowania oprócz elementów zbroi również wiele innych nagród.

Z dodatkiem zostaje wprowadzony nowy system umiejętności wzbogacający drzewka featów – umiejętności podzielone będą na trzy grupy, w trzech kolorach: niebieski, czerwony i biały. Niebieski to takie same umiejętności dla każdej klasy, na przykład odporności na poszczególne szkoły magii, stuny, feary, rooty, czy bonusy do combat rating, hit rating itp. Czerwony to grupa dla określonego archetypu i trzeci – biały to umiejętności dla konkretnej klasy.
Na te perki jest nowa listwa (skill bar), którą widać już po patchu 1.07, po dwa sloty na jeden kolor. Niektóre są pasywne, inne działają jak spelle. Te umieszczane na pasku, zwłaszcza z białych, mogą zabierać po dwa sloty na jednego perka. Nie będzie więc można na raz użyć wszystkich umiejętności, których się nauczyliśmy, ale trzeba będzie dokonać wyboru, jakie umiejętności będą nam potrzebne w konkretnej sytuacji. Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała wymiana perków, jaki będzie koszt wymiany i kiedy będzie można jej dokonać.
Nowe perki będziemy zdobywać przeznaczając na nie punkty doświadczenia oraz trenując je offline podobnie jak w EVE Online. Nad balansem systemu nauki perków trwają jeszcze prace.


Zapowiadane zwierzęta do wyszkolenia Tygrys i Wilk, będą mogły służyć jako mounty do jazdy lub jako pety do walki. Gracz będzie sam decydował, z jakim przeznaczeniem będzie je szkolił. Prawdopodobnie wybór między moutem a petem do walki będzie jednorazowy i nie będzie można go cofnąć.

Chcąc urozmaicić eksplorację dungeonów, FC wprowadził ciekawy aspekt taktyk do walki z bossami. Będzie to na przykład konieczność wykorzystania różnych emotów, aby wywołać pożądane działanie – pokazano to na przykładzie tworzenia mostu, podobnie jak w Xibaluku tylko zamiast kulek były emoty, i wywołanie określonego zachowania się bossa podczas walki z nim.

[Patch 1.07]
Nowy patch to przede wszystkim nowe rozwiązania w PvP. Wprowadzony został “Shrines of Bori” w Border Kingdoms. Jest to nowe wyzwanie dla mniejszych grup graczy ok. 6-24.
Cztery kapliczki do boga wojny Bori zostały umieszczone wokół wsi Brandoc. Przybytek na ogół składa się z następujących elementów:
z Bannera, który musi zostać przechwycony przez graczy atakującej gildii. Ołtarz, gdzie gildia która zdobyła Banner może składać ofiary Bori i odbierać tokeny PvP oraz doświadczenie. Kupca, który sprzedaje przydatne materiały w ograniczonym czasie (spawn timer na 5 minut).
Cała taktyka zdobywania kapliczek Bori została wyjaśniona na oficjalnym forum – Update 1.07 – Shrines of Bori.

Patch 1.07 odblokowuje również poziomy PvP od 6 do 10, wprowadza nowe Tiery PvP oraz dwa rodzaje tokenów – jedne ze zdobywania sanktuariów Bori i drugie z minigier PvP, za które będzie można nabyć itemy PvP.

“The Silver Atrium” – to nowy in-game event, który funkcjonować będzie do wprowadzenia dodatku – składać się będzie z dwóch solo questów i jednego grupowego. Zostaniemy za nie nagrodzeni różnymi drobnymi przedmiotami.

Zmiany w GUI: Okno Mapy świata otrzymało nowy wygląd i dodatkową funkcjonalność. Rozszerzono opcje przeglądania mapy świata i lokacji oraz dodano nowy sposób pokazywania aktywnych questów, do kilku w jednym czasie. Target Auto i Auto Facing są teraz domyślnie wyłączone.

Dodano “Regional Fast Travel System” – w dużych lokacjach nowi NPCe za niewielka opłatą będą przenosić graczy w kilka określonych punktów tego obszaru.

Oraz tradycyjnie już patch wprowadza sporo drobnych poprawek w PvP, rajdach, instancjach, questach, Guild Renown, o których można przeczytać w oficjalnych patch notes.


Źródła: Update 1.07 – Shrines of Bori; Age of Conan Rise of the Godslayer at GDC 2010; Age of Conan: Rise of the Godslayer.