Mortal Online jest grą niszową, o której w Polsce zbyt dużo się nie pisze. Zainteresowanie jest dosyć nikłe, ponieważ MO jest grą nastawioną na bardziej wyrobionego gracza, który doskonale wie co chciałby w grze robić, nie obawia się wyzwań i jest gotowy ponosić konsekwencje własnych działań. Gra przeznaczona jest dla graczy 18+ ze względu na naturalistyczne odwzorowanie walk i związanych z tym efektów. Wypełniając nieco informacyjną lukę zdecydowaliśmy się stworzyć FAQ – dla wszystkich tych którzy chcieliby się dowiedziec czegoś więcej o tej niesamowitej grze!

Q: Co to jest Mortal Online. Czy możesz powiedzieć coś o twórcach tej gry, od kiedy jest tworzona?
A: Gre stworzyła mała grupa developerów o nazwie Star Vault. Jest to ich pierwsze MMO, używają silnika UE 3.5. Pomysł na grę powstał mniej więcej 6 lat temu, a od 3 jest w dewelopingu.

Q: Jakie są kluczowe strony dla tej gry i czy jest już database?
A: Najważniejsza strona to: http://www.mortalonline.com Database nie ma i oby nie było, stronka typu database nieodwracalnie skrzywdziła by Mortala i ekonomię.

Q: Czy możesz polecić jakieś filmy, które przybliżą ideę tej gry?
A: Na wyżej wymienionej stronie znajduje się kilka filmików, na Youtube jest pełno, ale aby poznać ideę samej gry trzeba się cofnąć w czasie do pierwszego roku Ultimy Online, której nowoczesną wersją wydaje się być Mortal.

Q: Czy Mortal to gra z rodzaju “Theme park”?
A: Jest to gra z rodzaju “Sandbox”. Oznacza to, że gra jest nieliniowa, nie jesteśmy zmuszeni podążać za fabułą i contentem tak jak nam to devsi przygotowali. Zamiast tego mamy do dyspozycji wolny świat w którym możemy robić wszystko, co tylko chcemy i gdzie chcemy.

Q: Jak można kupić grę? Ile kosztuje? Ile będzie wynosił miesięczny abonament?
A: Grę można kupić przez własny sklep internetowy SV do którego link znajduje się na stronie głównej. Gra do najtańszych nie należy – limitowana edycja pudełkowa (tylko 999 egzemplarzy) kosztująca mniej więcej ~85 EUR została całkowicie wykupiona. Dostępne są jeszcze: wersja pudełkowa standardowa za 49.94 EUR oraz DigitalDownload za około 43 EUR . Subskrypcja kosztuje 14.25 EUR za 1 miesiąc, 36.75 za 3 i 67.50 za pół roku. Podane ceny zakupu gry są cenami, które obowiązują podczas Świątecznej promocji i pozwalają zaoszczędzić nawet do 20 euro.

Q: Czy oprócz wersji pudełkowej jest dostępna wersja gry digital? Skąd mogę ją pobrać?
A: Jak już wyżej napisałem. Wersję DD można pobrać z oficjalnej strony http://www.mortalonline.com

Q: Na jaki okres czasu mogę wykupić abonament? Czy jeżeli gra mi się znudzi mogę przestać grać w każdej chwili?
A: Działa to na takiej samej zasadzie jak w każdym innym MMO wydanym w Europie. Abonament można skasować w każdej chwili.

Q: Jestem trochę zdezorientowany informacjami o tym, że muszę płacić za granie na becie. Czy możesz wyjaśnić dlaczego developer zdecydował się na taki sposób sprzedaży i promocji gry?
A: Dość kontrowersyjny temat, zależy od punktu widzenia. Powinien być on taki: płacimy za GRĘ i mamy również pierwszy miesiąc gratis, dodatkowo SV nie jest kolosem w stylu Blizzarda i nie mają producenta, więc muszą sami dbać o swoje finanse. Taka decyzja wynika z chęci wydania gotowej gry, a do tego potrzebne są finanse. Nie chcemy dostać przecież płatnej bety z abonamentem jak w przypadku Darkfalla.

Q: Kiedy Mortal zostanie wydany? Ile będzie serwerów? Gdzie będą umiejscowione?
A: Nie ma oficjalnej daty ale najprawdopodobniej pod koniec stycznia 2010. Na razie jest jeden serwer europejski umieszczony w Szwecji.

Q: Jakie są minimalne i maksymalne wymagania sprzętowe?
Minimalne wymagania: (1024×768, detail reduced)
OS: Windows XP Service Pack 2 or Windows Vista
Processor: Intel Pentium 4 3Ghz or equivalent
RAM: 1GB
Video card: ATI Radeon 9800/nVidia GeForce 6600
Video memory 256MB
Hard drive space: 5-25GB

Polecane: (1680×1050)
OS: Windows XP Service Pack 2 or Windows Vista Service Pack 1
Processor: Intel Core 2 Duo 2.4GHz or equivalent
RAM: 2048MB Dual Channel DDR2
Video card: NVIDIA GeForce 8800 GT or equivalent
Video memory: 512MB
Hard drive space: 30GB

Q: Czy Mortal będzie wydany po polsku?
A: Nie.

Q: Ile ludzi będzie mógł pomieścić jeden serwer?
A: Serwer może pomieścić 20 tysięcy graczy.

Q: Czy w Mortalu jest jakiś Lore? Czy gra przedstawia rozbudowaną historię i jaką, czy też jest ona marginalnie zarysowana?
A: Lore jest, będzie można dowiadywać się o historii zarówno z oficjalnej strony jak i z samej gry, obecnie nie mamy za wiele Lore, ale to co jest zapowiada się ciekawie.

Q: Jestem zmęczony grindem w innych grach, oczekuję świetnego PvP, bogatych questów, elementu zaskoczenia i nieskończonych możliwości poznawania świata. Czy Mortal jest grą dla mnie?
A: Wyłączając questy – tak. Ale spodziewajcie się “questów” dawanych nam przez innych graczy jako, że nie wszystkie postacie będą mogły zrobić wszystko. Czysty crafter nie pójdzie przecież po najwyższej jakości drewno wokół którego mieszka wataha wilków sam, prawda?

Q: Czy będzie podział na serwery PvE i PvP?
A: Nie, jednym z podstawowych założeń jest otwarte, pełne PvP.

Q: Czy będą questy w grze? Czy możesz podać przykłady questów?
A: Questy będą, lecz nie wiadomo o nich zbyt wiele, wiadomo że niektóre gildie NPC będą oferowały zadania, aby móc do nich przystąpić – coś w stylu gildii z Morrowinda.

Q: Ile jest klas, ras, możliwości rozbudowy postaci?
A: Są 4 gatunki rozdzielające się na rasy. Mamy 5 ludzkich ras, 2 elfickie, 1 krasnoludzką, 1 pół – orków. Gra nie ma klas, zamiast tego jest bardzo rozbudowany system skilli. Z kilkudziesięciu podstawowych skilli będzie można zbudować własną klasę, czy to wojownika, czy zwykły rzemieślnika. Zostało policzone niedawno, że z obecnej listy skilli posiadając 800 skill pointów będzie można zrobić kilkaset tysięcy kombinacji postaci, a będzie tego więcej.

Q: Czy w Mortalu jest crafting, housing i mounting?
A: Tak, tak i jeszcze raz tak – wszystko mocno rozbudowane.

Q: Czy będzie można pływać i walczyć w wodzie?
A: Pływać owszem. Walczyć? Trudno powiedzieć, jeśli będzie to możliwe, będzie to niezmiernie trudne ponieważ pływanie zużywa staminę potrzebną w walce.

Q: Czy rzeczywiście są w tej grze elementy “nowatorskie”, takich jak do tej pory nie było w innych MMO?
A: Tak. Sporo by wymieniać. Aktywna kolizja z mountami byłaby pierwszym przykładem (gracz na mouncie może przewrócić gracza poruszającego się pieszo). Ok, jako że mi mówią, że takowa kolizja już wystąpiła gdzieś, to powiem o całkowitej nagości bez cenzury 🙂 A tak na poważniej: pochodnie i ich całkowita potrzeba w jaskiniach i innych ciemnych miejscach.

Q: Czy występuje “full loot”? Co się stanie ze mną i z moim ekwipunkiem gdy “zginę”?
A: Tracisz wszystko co masz przy sobie. Opłaca się więc podróżować z kimś znajomym, bo może dla nas zabrać upuszczony sprzęt, a potem nas reanimować.

Q: O co chodzi w systemie “flagowania”?
A: W skrócie jest to system zapobiegający totalnej anarchii i panowaniu mordu co 5 minut jak w Darkfall. Więcej szczegółów tutaj:
http://www.mortalonline.com/combat/flagging

Q: Kupiłem grę, czy to uprawnia mnie do grania na becie do momentu wyjścia gry?
A: Dostęp do bety uzyskuje się w jakieś 5 minut po dokonaniu zakupu.

Q: Czy do aktywacji konta na becie jest potrzebny jakiś kod?
A: Nie, używamy tego samego loginu i hasła którego użyliśmy przy zakupie.

Q: Jak wygląda content na becie? Czy gra jest już zbliżona do wersji finalnej?
A: Po ostatnim content patchu mamy już większość świata na powierzchni, można zdefiniować się jako mag, wojownik, łucznik, tamer, crafter, świniopas czy co tam nam do głowy przyjdzie – możliwości jest bardzo wiele. Brakuje jeszcze największego na pierwszym kontynencie miasta – Tindrem oraz prawdopodobnie zwiększone zostaną spawny w wielu miejscach, lecz i teraz jest z czym i gdzie walczyć. Żądni przygód i doświadczeni mogą spróbować się w walce z Minotaurem.

Q: Czy serwery są aktywne obecnie cały czas? Czy tylko w określonym czasie?
A: Serwer stoi przeważnie 24/7 z rebootem raz na dobę który trwa 1 minute. Najnowsze info na temat stanu serwera można znaleźć tu:
https://twitter.com/MortalBeta

Q: Ile postaci mogę mieć na jednym koncie?
A: Trzy.

Q: Czy jest w grze cap level i end-game?
A: Nie ma cap level, zamiast tego mamy rożne atrybuty oraz skille. Między innymi mamy do rozdysponowania punkty z kreacji postaci +255 (potem 275) punktów po wejściu do gry przez trening skilli oraz 1000 punktów do nauki skilli. Skilli jest obecnie kilkadziesiąt, więc nawet robiąc wszystkie postaci, nie będziemy w stanie zobaczyć ich wszystkich bez ‘respeców’.
End game zależy tylko i wyłącznie od nas i naszej wyobraźni, jak to bywa w MMO typu sandbox. Możemy zostać wojownikiem, farmerem, budowniczym, crafterem. W dalszej części gry można przystąpić do zabijania legendarnych bestii jak na przykład smoki.

Q: Gra podobno ma zbliżony klimat do Ultima Online i Morrowind, czy to prawda?
A: Tak. W skrócie można opisać MO jako współczesne, unowocześnione i udoskonalone wydanie Ultimy w doskonałym klimacie FPP jaki znamy z Obliviona czy Morrowinda.

Q: Grałeś na becie chyba od samego początku, jakie są Twoje wrażenia z tej gry i jak zmieniała się ona wraz z upływem czasu?
A: Postęp mniej więcej taki jak od zarodka – do 20 letniego człowieka. Jeszcze trochę czasu upłynie zanim w pełni dojrzeje, ale jest w pełni sprawny.

Q: Chcę kupić grę w wersji digital, client waży 2 GB, czy to nie jest “zbyt mało”? AoC i Aion miały clienty około 6-9 GB, czy to nie świadczy o małej “zawartości” gry?
A: Też się nad tym zastanawiałem. Z czasem klient ma urosnąć do mniej więcej 30GB. A obecny klient waży dokładnie 4.35GB. Content w postaci nowych skilli, itemów, mobów, podziemi do zwiedzania czy wreszcie dodatkowych 4 kontynentów podobnych wielkością do głównego, przyjdzie z czasem i darmowymi dodatkami. Koszty subskrypcji pokrywają wszystko, co w grze dostaniemy – nie ma jak w przypadku Blizzarda konieczności kupienia gry 3 razy żeby pograć w najnowszy dodatek.

Q: Czy developer przewiduje jakieś dodatki, patche i czy będą one płatne?
A: Jak już wyżej wspomniałem – tak. Wszystko w ramach naszej subskrypcji.

Q: Czy w grze występowały/występują jakieś poważne bugi i co robią devsi, żeby je poprawić? Czy developer ma kontakt z community i bierze pod uwagę sugestie graczy?
A: Obecnie mamy betę, wiadomo, że bugi występują 🙂 Są naprawiane w dużej ilości co patch, następne pomniejsze patche przed releasem będą skupiały się na rozgniataniu bugów. Jeśli chodzi o kontakt z community, devsi praktycznie cały czas siedzą na oficjalnym forum oraz na publicznym IRCu, dodatkowo korzystają z podanego wcześniej przeze mnie Twittera. Nie znajdziecie bardziej szczerego i komunikatywnego zespołu developerów MMO jak SV.

Q: Czy mechanika Mortala, w odróżnieniu od innych produkcji które od razu zostają “zainfekowane” botami i gold-sellerami, wpłynie na ich ewentualną obecność w grze?
A: Community bardzo zaprasza wyżej wymienionych. W grze jak już wspomniałem istnieje pełne nieograniczone PvP z full lootem, wystarczy małemu Chińczykowi pozwolić nakopać troszkę rudy, po czym można go utłuc i wziąć sobie wszystko. Można też ukraść każdy przedmiot poza aktualnie wyekwipowanymi. Dodatkowo gra opiera się na interakcji z graczami i nie ma sztucznych systemów aukcyjnych czy mailowych. Chcesz coś sprzedać bądź komuś dać? Podejdź do niego bezpośrednio. Takowe boty nie mogą również nic ogłaszać, w grze nie ma globalnego kanału chatu. Słyszysz tylko osoby w pobliżu, nie ma również whisperów długodystansowych, jedyną formą komunikacji na dużą odległość jest gildiowy chat oraz gołębie pocztowe działające z opóźnieniem i przenoszące tylko wiadomości.

Q: Czy “śmierć” gracza wpływa na jego umiejętności, współczynniki? Czy jest jakaś dodatkowa kara, oprócz oczywiście przepadku ekwipunku? Co się staje z graczem po “śmierci” – wraca do jakiegoś punktu?
A: Jeśli nie jesteśmy mordercami (czerwona flaga), jedyne co nas spotka to utrata ekwipunku i przechadzka po świecie umarłych do najbliższego kapłana, który postawi nas na nogi – gołych i wesołych w środku dzikiej głuszy 🙂 Jeśli jesteśmy mordercami, po każdej śmierci utracimy 10% wszystkich atrybutów oraz skilli – to nie jest timer, trzeba odpracować statsy jeśli znowu je chcemy odzyskać, efekt stackuje się do wyzerowania statsów i atrybutów.

Q: Czy w grze występuje system targetowania przeciwnika?
A: Tak, umożliwia on identyfikacje danej osoby (nie ma latających nad głową nicków), sprawdzenie jego flagi, stanu żywotności (będzie na to skill, nie każdy będzie widział ile przeciwnik ma jeszcze życia) oraz obecnie służy on do “celowania’ magią”. System walki melee i łucznictwa jest taki sam jak w przypadku Obliviona czy Morrowinda.

Q: Jak jest z balansem postaci w grze?
A: W poprzednim patchu dominowali wojownicy konni z dwuręcznymi broniami (najczęściej miecz). Trudno powiedzieć coś o balansie, ponieważ zbyt wiele od niego zależy. Powiedzieć mogę tyle, że w 90% przypadków wygra po prostu lepszy gracz.

Q: Czy można tą grę solować? Czy konieczne jest poruszanie się w grupach?
A: Jest to zależne tylko i wyłącznie od nas i od naszego stylu gry. Wiadomo, wszystkiego w pojedynkę nie zabijemy, a w grupie zawsze bezpieczniej.


Na pytania odpowiadał Lerdoc, Trybun Sekcji MO IX Kohorty. Bardzo dziękujemy 🙂