PlaySmart jest publicznym programem zainicjowanym przez NCSoft wraz z Entertainment Consumers Association, który ma na celu poszerzanie świadomości graczy na temat ochrony swoich danych. Jak wiemy, nie jest to problem tylko tytułów NCSoftu, więc na pewno te proste wskazówki czy przypomnienia przydadzą się graczom każdego MMO. Najważniejsza z nich, to zdrowy rozsądek.

Ochrona konta jest bardzo ważna. Oto kilka najważniejszych kwestii dotyczących jego ochrony:

  • Nie podawaj nikomu danych swojego konta! Wielu graczy podając swoje dane innym graczom, nawet jeśli są to przyjaciele, członkowie legionu / gildii czy rodzina, zmniejsza bezpieczeństwo swojego konta. Pracownicy obsługi NCSoft (oraz innych gier) NIGDY nie poproszą listownie czy też in-game o podanie hasła do konta. Jedyne co im potrzeba to nazwa konta (login).
  • Uważaj na strony podszywające się pod oficjalne website gry! Strony te tworzone są by dawać odczucie realności poprzez ten sam wygląd i bardzo zbliżoną nazwę (np. litery w nazwie strony są przestawione, co trudno wychwycić na pierwszy rzut oka). Często informację o “domniemanych” zmianach na koncie z prośbą o zalogowanie się na taką podrobioną stronę wysyłane są emailem, bądź whisperem in-game. Nigdy nie wchodź przez taki link na stronę. Loguj się na strony account management samodzielnie, poprzez odręcznie wpisany link.
  • Używaj i aktualizuj systematycznie swoje oprogramowanie antywirusowe. Jeśli nie masz żadnego radzimy zainstalowanie chociażby darmowego dla bezpieczeństwa.
  • Nie używaj żadnych tzw. “third-party programs”, które pomagają / ułatwiają grę. Często w takich programach, kryje się wirus, którego ciężko jest wykryć nawet przy pomocy programu antywirusowego, a który może przesyłać dane z naszego komputera. Nie odwiedzaj także podejrzanych strony, na których także roi się o takich wirusów / programów.

Dalsze sugestie dotyczące ochrony danych:

  • Nigdy nie podawaj innym danych swojego konta bankowego czy karty kredytowej.
  • Nigdy nie podawaj innym swoich danych osobowych takich jak pełne nazwisko czy adres.
  • Nie podawaj danych konta, nawet swoim znajomym czy członkom gildii, by mogli “pograć sobie” na twoim koncie.
  • Używaj silnych haseł składających się z co najmniej ośmiu znaków oraz liczb i symboli.
  • Używaj dwóch różnych haseł do master konta NCSoft oraz do konta Aion. Jeśli inne gry także mają taką możliwość, ustaw dwa oddzielne hasła.
  • Raportuj każde podejrzane zachowanie graczy, którzy w jakiś sposób pytają czy próbują dowiedzieć się o twoje dane. Takie osoby, będą banowane przez pracowników NCSoft.

Źródło tłumaczenia: PlaySmart na UK Aiononline.com