Ten poradnik zawiera rady 246 bogatych graczy, które zostały zamieszczone na koreańskiej PowerWiki. Myślę, że każdego z Was zainteresuje choć trochę ten artykuł.

Zaczynajmy:

Każdy potrzebuje pieniędzy, normalny gracz, no-life, farmer, abyss PvP’er etc. i pomimo, iż pieniądze w grze zdobywa się dość łatwo, to i tak zawsze można być jeszcze bogatszym 😉

Wielu graczy pragnie posiadać fortunę. Tylko jak to zrobić? Niektórzy są milionerami, a niektórzy miliarderami! Jak oni to robią?

Yes, You can! 😀

Na koreańskiej PowerBook w maju przeprowadzono “konkurs”. Celem było zebranie informacji na temat, w jaki sposób zabezpieczyć się finansowo. W sumie 246 graczy spisało swoje techniki…

Pewne osoby zebrały to wszystko razem i zrobiły z tego taką oto listę:

1. [Craft] Tworzenie stale używanych rzeczy i przedmiotów konsumpcyjnych.
2. [Craft, Zbieractwo] Wykonywanie zadań/misji wymagających przedmiotów ze zbieractwa, oraz sprzedawanie ich.
3. [Craft] Tworzenie wyjątkowo dobrych przedmiotów.
4. [Handel] Tworzenie postaci do sprzedawania większej ilości przedmiotów.
5. [Handel] Różne ceny dla różnej ilości przedmiotów.
6. [Handel] Kupno dużej ilości materiałów/przedmiotów na małym podatku.
7. [Polowania] Zabijanie Balaurów dla wartościowego dropu.
8. [Polowania] Zabijanie mało znanych, trudnych mobów.
9. [Zbieractwo] Zbieranie i sprzedaż popularnych przedmiotów.
10. [Przemiana/Morph] Tworzenie cennych przedmiotów za pomocą DP oraz Aetheru.
11. [Ekstrakcja] Ekstrakcja przedmiotów w celu uzyskania Enchantments Stones.
12. [Manastone] Zbieranie zwykłych manastonów, a następnie przemiana ich w Unikalne.
13. [Aukcje] Spekulacje na cenach w Auction House.
14. [Handel] Skupowanie tanich przedmiotów.
15. [Polowania] Grind.


1. [Craft] Tworzenie stale używanych rzeczy i przedmiotów konsumpcyjnych.

Produkty Gotowania i Alchemii są używane przez wszystkie klasy, na to zawsze jest popyt. Jeżeli kupimy potrzebne składniki po dobrej cenie, możemy sporo na tym zarobić.

Gdy ceny składników idą w górę, również ceny przedmiotów idą w górę. Pamiętaj o tym!

Produkty Gotowania i Alchemii są stosowane przez wszystkie klasy, na to zawsze jest popyt. Jeżeli kupimy potrzebne składniki po dobrej cenie, możemy sporo na tym zarobić.
Gdy ceny składników idą w górę, również ceny przedmiotów idą w górę. Pamiętaj o tym.

Wskazówki od Gracza: – 방글

W Gotowaniu, sytuacja będzie inna dla każdego serwera. W zależności od zapotrzebowania będziesz robił różne przedmioty.
Dla przykładu ja zazwyczaj robię:
Perer Aether Jelly: 4000 DP
Starturtle Steak: Atak fizyczny oraz max. HP zwiększa się o 10, 200 na 30 min
Lunime Cocktail: Przyrost HP i MP zwiększony o 10-15 na 30 minut
Moonflower Sushi Roll: Magical Skill Boost oraz Magical Accuracy wzrasta o 50 na 30 minut

Te produkty są bardzo często tworzone i mamy tu do czynienia z konkurencją, a wtedy też mniej zarabiamy. Jedzenie DP jest jednym z najczęściej kupowanych. Nie oznacza to jednak, że należy tylko i wyłącznie gotować tą konkretną potrawę. Rób wiele rzeczy na raz, i sprzedawaj je. 😉

Jedzenie sprzedaje się znacznie wolniej niż alchemiczne mikstury. Jednak potrawy są droższe. Nie śpiesz się jednak ze sprzedażą, wszystko co użyteczne powinno się sprzedać. 😉2. [Craft, Zbieractwo] Wykonywanie zadań/misji wymagających przedmiotów ze zbieractwa, oraz sprzedawanie ich.

Niektóre misje wymagają zebrania pewnych materiałów, aby ukończyć zadanie.
Wykonywanie takich misji jest szybkim sposobem na spory zastrzyk doświadczenia.
Dlaczego by nie sprzedawać innym tych rzeczy?

Jeżeli mamy odpowiedni poziom zbieractwa bierzemy się do roboty. Wyjściem jest też kupno tych materiałów na aukcji. Jednakże wiele tych materiałów jest sprzedawanych w ilościach 20-100 sztuk, co jest irytujące, gdy potrzebujemy tylko kilku takich przedmiotów do wykonania misji.

Dobrym rozwiązaniem będzie kupno odpowiedniej ilość tych materiałów, wystawienie ich w mniejszych ilościach, lecz po większej cenie.

W grze jest wiele osób, poszukujących właśnie tych surowców potrzebnych do misji, więc szybko, na samej sprzedaży można zarobić sporo Kinah .


Wskazówki od Gracza: – 디코니아

Dla przykładu Asmodiańaka misja na 34 level z Beluslan -“An Undead Occupation” Wymaga między innymi zebrania Salix Tree.

Salix Tree można zebrać. Niektórym ludziom może się nie chcieć szukać i zbierać tego materiału lub mogą nie posiadać odpowiedniego poziomu zbieractwa. Ten quest wymaga tylko jednego kawałka tego materiału, lecz gdy w misji wymaga się np. 30 takich przedmiotów, mało osób będzie stać na kupno tych przedmiotów.

Dlatego iż jest to ważna misja, proponuję sprzedawać ten materiał w cenie 4000 Kinah za sztukę.

Nawet gdy wystawimy tylko 10 takich surowców, zostaną one szybko sprzedane, ze względu na to iż dziennie sporo osób wykonuje to zadanie.
Ważna jest też wiedza, czy nikt inny nie sprzedaje tego samego materiału. Jeżeli tak jest, najlepiej wystawić ten produkt nieco taniej od konkurencji. Jednakże musimy pamiętać, aby mieć też z tego jakiś zysk.

Aby jeszcze szybciej sprzedać te materiały, możemy wystawić kilka sztuk na aukcji, a resztę w prywatnym sklepie (oczywiście w strategicznym miejscu, czyli tam gdzie wykonujemy misję).

Trzeba również pamiętać, że z czasem coraz mniej osób będzie wykonywać daną misję, ze względu na zdobywanie kolejnych poziomów i wykonywanie kolejnych tego typu misji. Dlatego my, widząc kiedy taki moment następuje, powinniśmy interesować się innymi materiałami, potrzebnymi do innych zadań.


3. [Craft] Tworzenie wyjątkowo dobrych przedmiotów.

Aby zarabiać z Weaponsmith, Armorsmith, Handicrafting, i Tailoring, musimy najpierw trochę zbadać ten temat.

Nie robimy tak po prostu najlepszych przedmiotów. Musimy odnaleźć taki przedmiot, który jest poszukiwany przez wielu. Warto też zorientować się jak wygląda sytuacja na rynku. Często na aukcjach wystawiane są teoretycznie drogie materiały, lecz przez niewiedzę ludzi są one sprzedawane po niskich cenach. Jeżeli są to przedmioty potrzebne do craftu zabieramy się do roboty. Często zdarza się tak, że jesteśmy na +, nawet po sprzedaży wycraftowanych przedmiotów u Vendora.

Jednym z bardziej poszukiwanych przedmiotów dla przykładu jest Worthy Noble Durable Fess Belt lub Rose Quartz Earrings . Co prawda poziomy tych przedmiotów są niskie, co sprawia że wielu crafterów po prostu go ominie, lecz gracze poszukują takiego typu przedmiotów ze względu na dobre statystyki. Właśnie takie przedmioty powinny Cię interesować 😉


4. [Handel] Tworzenie postaci do sprzedawania większej ilości przedmiotów.
Tworzenie postaci i wylevelowanie każdą z nich 10 poziomu, pozwala na używanie przez każdą z nich Domu Aukcyjnego.

Każdy Daeva może sprzedawać do 10 przedmiotów na aukcji w AH*. Jeżeli mamy 5 takich postaci, daje nam to 50 slotów w Domu Aukcyjnym.

Każdy z nas wie jak potrzebne są te dodatkowe miejsca. Na przyszłą metę, gdy wgłębimy się w tajniki handlu na aukcjach, dostrzeżemy jak bardzo opłacał się zrobić te kilka postaci więcej.

W zależności od umiejętności i kilku innych czynników, stworzenie takiej postaci zajmuje od 4 do 8 godzin gry.

Przypominam również, że maksymalnie możemy posiadać 8 postaci na 1 serwerze.


5. [Handel] Różne ceny dla różnej ilości przedmiotów.

Kiedy wystawiamy przedmioty na aukcji, wystawianie ich po tej samej ceny dla 1 przedmiotu, a 10 po tej samej cenie jest nierozsądne  8-). Dla przykładu, 1 przedmiot X sprzedajemy za 500 Kinah, 10 przedmiotów X sprzedajemy za 5000. Tak nie postępujemy 🙄

Mniej przedmiotów = wyższa cena, więcej przedmiotów = niższa cena.

Oba rodzaje aukcji powiodą się. Osoba która potrzebuje np. jednego jabłka nie kupi 10, ponieważ kupno 10 jabłek jest o x% tańsze, lecz niesie ze sobą straty w postaci 9 zbędnych jabłek za które osoba ta zapłaciła. Za to osoba, która potrzebuje jabłek do jakiejś potrawy kupi masowo dużą ilość sztuk ze względu na tańszą cenę niż w detalu.

Wskazówki od Gracza: – 디코니아

Jeżeli cena przedmiotu X wynosi 4000, a ktoś sprzedaje po 3000 najtaniej w paczce po 100, wtedy ty sprzedaj tyle samo przedmiotu X lecz za 2900 + dorzuć 1~3 gratis. To samo tyczy się mniejszej ilości sztuk. 50 X – 3150/sztk., 20 X – 3600/sztk., 10 X – 3800/sztk., itd.

Wystawianie przedmiotów zarówno w ilości 100 sztuk jaki i 50/20 itd. przyniesie Ci znacznie więcej zysku, ze względu na więcej chętnych klientów. Najważniejsze jest aby na aukcji, gracz szukający według ceny, zobaczył twój przedmiot na 1 miejscu. Dlatego też niższe ceny od innych graczy oraz dużo postaci z dostępem do brokera jest mądrym rozwiązaniem 🙂


6. [Handel] Kupno dużej ilości materiałów/przedmiotów na małym podatku.
W zależności od aktualnie okupowanych fortec oraz przewagi danej frakcji, podatek oraz ceny będą się zmieniały.

Więc, gdy kupujemy przedmioty od jakiegoś sprzedawcy (np: butli i papieru do Alchemii) podczas gdy współczynnik ceny – ,,Prieces” jest niski, jesteśmy na plusie 🙂  Dlatego gdy ten współczynnik jest na naprawdę niskim poziomie, najlepiej wykupmy na przyszłość sporą liczbę potrzebnych nam czy innym graczom, materiałów.

Zwracajmy również uwagę na podatek z takiego względu, iż od podatku zależą takie opłaty jak: teleport, koszt powiększenia miejsca w magazynie czy inventory, kosztu opłat za aukcje itd.


7. [Polowania] Zabijanie Balaurów dla wartościowego dropu.

Balaurowie pokazują się na 25-32 poziomowych miejscach takich jak np: “Sulfur Tree Islands” na niższym poziomie Abyss. Dla 39+, można znaleźć ich również w “La Miren Island” na wyższym poziomie Abyss (jest tam również kilka wyższych poziomowo Balaurów).

Balaurowie dropią zazwyczaj przedmioty potrzebne to zrobienia Draconic Setu, które dość łatwo i ze sporym zyskiem da się sprzedać. Zabijanie mobów w Abyss daje nam również Abyss Pointy i Punkty Doświadczenia 😉 .

W Abyss możesz zostać zaatakowany również przez przeciwną frakcję (i zazwyczaj dzieje się to na 29 poziomowych miejscach wypisanych wyżej 😀  ), więc lepiej zakupić Kisk i “zamontować” go w odpowiednim, bezpiecznym miejscu. Wysoko poziomowi gracze polują na Balaurów w lochach: “Draupnir Cave”, dla drogocennych materiałów.


8. [Polowania] Zabijanie mało znanych, trudnych stworzeń.
Zabijanie rzadko spotykanych mobów (tzw. Named Mobs ), daje nam szansę wydropienia przedmiotów Rzadkich, Legendarnych czy Unikalnych. Sprzedawanie tych przedmiotów na aukcjach czy ekstrakcja dla Enchantments Stones, to dobry sposób na spory zastrzyk gotówki.

Oczywiście, im mocniejszy/rzadziej spotykany mob, tym drop jest cenniejszy.

Ważne jest szukanie rzadko spotykanych mobów, które możemy samodzielnie zabić, a które są przeoczane przez innych. Niektóre przedmioty, nie są wcale takie złe, nawet jeśli nie są przepiękne z wyglądu, zawsze możemy dokonać ekstrakcji dla Enchantments Stones i sprzedać je 😉

Przykładem takiego Named Moba może być Team Leader Lahu.


9. [Zbieractwo] Zbieranie i sprzedaż popularnych przedmiotów.
Obecnie przedmioty typu Aether, są nadal popularne. Aether potrzebny jest do prawie wszystkich reakcji w craftingu, questach czy morphingu. Aether również trudno się zbiera ( lot, sporo osób zbiera aether, oraz niebezpieczeństwo – abbys pvp), dlatego też ceny są wysokie.

Poza tym, często używane przedmioty takie jak zioła czy rudy metali, sprzedają się również dobrze. Musimy tylko zorientować się co opłaca się zbierać, jaka jest konkurencja i dać odpowiednio niską cenę.

Wniosek z tego jest jeden. W grze opłaca się rozwijać umiejętności zbieractwa tego naziemnego jak i Aetheru.


10. [Przemiana] Tworzenie cennych przedmiotów za pomocą DP oraz Aetheru.

Podczas zabijania mobów, zdobywamy DP, dzięki któremu możemy przemienić Aether na inne różne materiały. Każda taka przemiana kosztuje 200 Punktów DP. W zależności od wartości przedmiotu, wymagane są różne rodzaje Aetheru. Przemiana w wartościowe przedmioty daje większe zyski. Lepsze przedmioty wymagają lepszego rodzaju Aetheru. W trosce o nasz portfel, najlepiej samemu zbierać Aether.

Musimy dowiedzieć się jakie przedmioty najbardziej opłaca się przemieniać, poprzez sprawdzanie cen na rynku. Wszelkie przepisy przemian w przedmioty można zakupić w Abyss w okupowanej przez twoją frakcję fortecy.

Często zdarza się taka sytuacja, że cena wymaganego składniku do przemiany w dany przedmiot jest dużo mniejsza, niż efekt takiej przemiany. Więc przy okazji gdy idziemy na moby/grind, zabieramy ze sobą Aether i przemieniamy w dany przedmiot. Sprzedaż na aukcji to tylko formalność 😉


11. [Ekstrakcja] Ekstrakcja przedmiotów w celu zdobycia Enchantments Stones.

Są 4 sposoby na zdobywanie przedmiotów do ekstrakcji w celu uzyskania Enchantments Stones.

Jeżeli posiadamy odpowiednią ilość pieniędzy, możemy zakupić na aukcjach tani przedmiot na danym poziomie. Nieważne są statystyki, lecz poziom oraz klasa przedmiotu. Dlatego starajmy się szukać wysoko poziomowego przedmiotu, dobrej klasy, po dobrej cenie.

Drugim sposobem na zdobycie przedmiotu przeznaczonego do ekstrakcji, mogą być nasze przedmioty, które aktualnie nie są nam potrzebne. Na przykład: dotychczas nosiliśmy 20 poziomową broń soul-bound (po założeniu, nie można jej sprzedać na aukcji, a ceny u Vendora są śmieszne 😉 ). Na 25 poziomie zdobyliśmy 25 poziomową broń. Oczywiste jest, iż zakładamy lepszą broń, lecz co robimy ze starą, bezużyteczną bronią? Zamiast wyrzucać przedmiot możemy użyć narzędzi do ekstrakcji 🙂  (przedmiotem nie musi być broń, jednak nie mogą to być akcesoria).

Trzecim sposobem na zdobycie przedmiotu, który posłuży do ekstrakcji na zdobycie Enchantments Stones to zrobienie takiego przedmiotu samemu. Po prostu craft. Musimy jednak mieć odpowiednie materiały i poziom danej dziedziny craftu.

I ostatnim sposobem na zdobycie przedmiotów, na których przeprowadzimy ekstrakcję to oczywiście drop.

Proces ekstrakcji: Nie będę się tutaj rozpisywał na ten temat, ponieważ nie jest to poradnik na temat “jak zdobyć Enchantments Stones”, dlatego też napiszę w skrócie.
Na przeznaczonym do ekstrakcji przedmiocie używamy narzędzi do ekstrakcji (które możemy kupić u Vendora ), a następnie czekamy na zakończenie procesu. W zależności od poziomu i rodzaju broni oraz naszego szczęścia, otrzymamy odpowiednie Enchantments Stones. Możemy dostać np. kilka niskopoziomowych Enchantments Stones lub jeden wysokopoziomowy kamień lub przy dużym szczęściu kilka wysokopoziomowych kamieni.

Wskazówki od gracza: – 공간을갈라

Gdy zdobędziesz trochę pieniędzy, udaj się do Domu Aukcyjnego. Tam poszukaj najtańszych 45-50 poziomowych przedmiotów z kategorii Legendarne/Unikalne. Następnie ekstraktuj je.

Lecz przed tym, musisz o czymś wiedzieć. Przedmioty legendarne mogą dać nam nawet o 20 poziomów więcej do otrzymanych Enchantments Stones. Przedmioty Unikalne natomiast mogą nam dać nawet do 40 poziomów!
Jest jeszcze jedna rzecz. Dajmy na ten przykład: ekstraktowałeś 45 poziomowy, legendarny przedmiot i po procesie ekstrakcji otrzymałeś 43 poziomowy enchantments stone. Cóż za strata 🙁  Lecz jest jeden myk. Następnie co musisz zrobić, to kupić najlepszy Unikalny przedmiot, i ekstraktować go. Daje nam to pewność, że tym razem będziemy mieć szczęście i może nam się trafić nawet 80+ enchantments stone 🙂

Po uzyskaniu niesatysfakcjonującego wyniku ekstrakcji, najlepszym rozwiązaniem jest zrobić to ponownie, wtedy też mamy większe szanse na zdobycie naprawdę wysokopoziomowego Enchantments Stone’a (80% i wzwyż ).


12.[Manastone] Zbieranie zwykłych manastonów, a następnie przemiana ich w Unikalne.

W alchemii, możemy przemienić nasze zwykłe manastony w unikalne (żółte/złote). Manastone’y takie jak Critical Hit+ oraz HP+ są najdroższymi manastone’ami na rynku. Natomiast inne typy manastone’ów są sprzedawane po bardzo niskiej cenie.

Kupuj najtańsze manastone’y na aukcjach, a następnie wymieniaj je na Critical Hit+ lub HP+ w zadaniach “Manastone Exchange”.

Co prawda, aby wymieniać manastone’y w wyżej opisany sposób, trzeba poświęcić nieco czasu na dotarcie na miejsce oraz klikanie na misję. Może to być trochę irytujące, lecz przynosi to spore zyski.

Wskazówki od gracza: – 가우스

To metoda, którą używałem w Heiron gdzie znajdowała się odpowiednia misja.

NPC przemienia twoje niżej wypisane manaston’y w losowo wybrany manastone w dwóch misjach.
Pierwsza misja wymaga dostarczenia: +50 HP, +18 Accuracy, oraz +18 Shield Defense
Druga natomiast wymaga: +50MP, +10 Parry, oraz +18 Parry

Kupiłem 100 sztuk z każdego wyżej wymienionych manaston’ów i po wykonaniu tych misji otrzymałem:

+5 Flight Time: w ilości 3 sztuk (cena około 80~120k / sztuka): zarobek ~240k
+2 Attack: w ilości 34 sztuk (cena około 7~8k / sztuka): zarobek ~240k
+10 Crit: w ilości 28 sztuk (cena około 7~9k / sztuka): zarobek ~200k

Zdobyłem również kilka mniej wartościowych manaston’ów takich jak HP+75.
Koszt zakupu wszystkich wymaganych w misji manaston’ów wyniósł niecale 160k, a zarobek ze wszystkich sprzedanych manaston’ów ~680k. W 1h~1h30min wykonywania tej misji zarobiłem 540k!

W Alchemii, używając najwyższego 31 poziomowego “Catalyst” (około 5k/sztuka), tworząc 4 Critical Hit+15 oraz 6 Attack+5 manastone’y, sprzedałem je wszystkie za 1,680,000 kinah 😉


13. [Aukcje] Spekulacje na cenach w Auction House.

Kolejnym, efektywnym sposobem na zarobienie sporej sumki jest kupno danego surowca po niskiej cenie, a następnie sprzedaż gdy cena wzrosła. Oczywiście aby wykonywać takie transakcje musimy mieć pewną wiedzę na dany temat.

Najlepiej wybrać sobie 1-4 przedmioty którymi będziemy operować. Na ten przykład ja wybrałem sobie Fresh Theonia oraz Fresh Hasia. Są to zioła potrzebne do wytworzenia instant potionów na HP lub manę o sile Regular (Regular Life Serum; Regular Secret Remedy of Mana ). Wybrałem te 2 przedmioty, ponieważ gram na nowym serwerze, gdzie gracze nie posiadają wysokich poziomów umiejętności alchemii, dlatego te mikstury są obecnie najczęściej tworzone.

Teraz pora na ocenę sytuacji. Najlepiej gdybyśmy sprawdzali codziennie ceny wybranych przedmiotów o różnych porach, a następnie prowadzili odpowiednie notatki. Ja z takich notatek wyniosłem następujące wnioski:
– Ceny tych materiałów są najniższe w weekendy
– Ceny tych materiałów są wyższe w nocy oraz nad ranem
– Ceny tych materiałów utrzymują się na średnim poziomie w tygodniu (tutaj oczywiście różnie to bywało).
– Nie zawsze powyższe podpunkty sprawdzają się.

Trzeba też zwracać uwagę na to co dzieje się na świecie 😎 . Na przykład w dniu, gdzie większość ludzi ma wolne od pracy/uczelni, ceny znacznie spadną spowodowane sporym napływem tych materiałów na aukcjach.

Tak więc, gdy wiemy kiedy najbardziej opłaca się kupować, a kiedy sprzedawać dane materiały, zabieramy się do roboty.
Na bieżąco staramy się sprawdzać oferty innych graczy. Nie musimy być pierwsi na liście wg. ceny na aukcji, ponieważ przedmiot i tak powinien się sprzedać, lecz gdy nasza oferta dobiegnie końca, a materiały nie zostaną sprzedane, oznacza to że coś jest nie tak 👿

Często, gdy sprawdzamy stan aukcji, są osoby które przebiły naszą ofertę, Jeżeli różnice cenowe są znaczne i nie są sprzedawane w kosmicznych ilościach, możemy wykupić od takiej osoby te przedmioty, co po pierwsze sprawi iż będziemy pierwsi bądź w czołówce na aukcji oraz jeżeli cena na prawdę była opłacalna, mamy kolejne sztuki do sprzedaży 😉

Przydatną cechą, która pomoże nam jeszcze więcej zarobić, jest cierpliwość. Po około dwóch tygodniach ciągłego zajmowania się takimi operacjami, będziemy wiedzieli że:

 • czasem ceny utrzymują się przez kilka dni na średnim poziomie dającym nam nieznaczne zyski
 • czasem ceny są naprawdę na wysokim poziomie
 • gdy ceny są na niskim poziomie lepiej przeczekajmy ten okres

Co prawda, gdy ceny takich przedmiotów są na średnim poziomie, daje nam to pewien zysk, lecz często zdarza się tak iż różnica pomiędzy cenami jest spora i zaczekanie na moment gdy ceny są wygórowane, może nam przynieś znacznie większy zysk pomimo, iż zrobimy mniej takich operacji (bo jesteśmy cierpliwi i czekamy na odpowiedni moment ).

Wskazówki od gracza: – Ariell

 1. Często dobrze jest sobie od czasu do czasu sprawdzać sytuację na AH. Ja na przykład, gdy jestem czymś zajęty, lecz mam możliwość co jakiś czas sprawdzać co dzieje się w grze, ustawiam sobie okienko z AH i co jakiś czas sprawdzam sytuację. Zajmuje mi to około 5 sek, a często zdarzało się tak, że jakaś osoba się pomyliła i sprzedała materiały po znacznie niższej cenie.
 2. Przy takiej sprzedaży warto zwrócić uwagę na punkty 5.[Handel] Różne ceny dla różnej ilości przedmiotów. oraz 4.[Handel] Tworzenie postaci do sprzedawania większej ilości przedmiotów.
 3. Cierpliwość jest kluczem do sukcesu 😉

Innym rodzajem takiego handlu może być kupno pojedynczego przedmiotu. Przedmiot taki musi być drogi i rzadko spotykany, co pozwoli na spory zarobek przy odrobinie szczęścia i cierpliwości.

Dla przykładu ja śledziłem losy tej oto Stigmy: Unwavering Devotion I.Wiedziałem, iż ta stygma nie stanieje diametralnie, ponieważ jej drop nie jest zależy od poziomu z jakiego moba ona dropi, lecz szczęścia. W momencie gdy cena w miarę była do przyjęcia (jedna z tańszych od czasu, kiedy monitorowałem tą stygmę), zaryzykowałem i zakupiłem ją. Po kilku dniach od jej wystawienia, ceny nadal utrzymywały się na stosunkowo niskim poziomie, lecz po pewnym czasie na aukcjach były tylko 3 takie stygmy z czego moja najtańsza. Opłacało się czekać 7 dni, ponieważ przy niewielkim wysiłku zarobiłem sporą sumkę.

Należy również pamiętać, że z takim rodzajem zarobku wiąże się też pewne ryzyko, związane ze stałym spadkiem cen, gdzie zamiast zysków mamy straty. Lecz, gdy odpowiednio zbadamy sprawę i będziemy się interesować na bieżąco innymi czynnikami wpływającymi na ceny, na pewno uda nam się sporo zarobić.


14. [Handel] Skupowanie tanich przedmiotów.

Z niewiadomych przyczyn na aukcjach zdarzają się częste przypadki, gdzie gracze wystawiają przedmioty za cenę mniejszą niż sprzedali by ten przedmiot u Vendora. Dlaczego by nie poświęcić kilka chwil na wykupienie takich przedmiotów, a następnie sprzedać je u Vendora? To wcale nie jest takie trudne i czasochłonne 😀

Ceny przedmiotów u Vendora zależą od:
 1. Aktualnego czynnika ,,Prices” (Ceny)
 2. Poziomu przedmiotu
 3. Rodzaju przedmiotu
 4. Klasy przedmiotu

Według trzech ostatnich podpunktów możemy zrobić odpowiednią tabelkę z cenami. Najwygodniej jest sobie taką tabelkę wydrukować i mieć ją zawsze pod ręką.

Tabelę taką projektujemy najpierw według rodzaju przedmiotu (np: bronie, biżuteria, pancerz), następnie według klasy ( normalne, rzadkielegendarne, unikalne, itd.) i na końcu według poziomu. Dane cenowe do tych przedmiotów możemy zaczerpnąć ze strony www.aionsource.com, lecz musimy pamiętać że ceny mają tam wartość 100% , więc gdy współczynnik ceny (,,Prices”) w grze ulegnie zmianie, ceny u Vendora mogą być różne od tych z naszej tabeli.

Wskazówka od gracza: – Ariell
Ze względu na troskę o nasz bezcenny czas, warto przed takim skupowaniem, odłożyć wszystkie możliwe przedmioty do Warehouse.

Takie skupowanie przedmiotów z odpowiednią tabelą pod ręku może nam zająć maksymalnie 5 minut. Najlepiej robić to kilka razy dziennie: rano, południe, wieczór, noc ;-). W zależności od stanu naszego serwera, zyski z takiej akcji przejawiają się od 5.000-50.000 Kinah (wartość podana bardzo ogólnikowo).


15. [Polowania] Grind.

Grind aczkolwiek monotonny i nudny jest opłacalny. Po pierwsze i najważniejsze daje nam Kinah, a po drugie zdobywamy doświadczenie i ewentualnie AP.

Na początku musimy dowiedzieć się na jakich mobach opłacalny jest grind, pod względem dropu. W tym celu przeglądamy AionArmory, bądź Aiondatabase w poszukiwaniu odpowiedniego moba. Gdy znajdziemy kilku kandydatów, sprawdzamy gdzie najlepiej będzie się grindować. Podczas grindu, to ile zarobimy zależy od 2 czynników:

 1. Czasu
 2. Szczęścia

A.d. 1: Im dłużej grindujemy, tym więcej zdobywamy Kinah, “śmieci” które możemy sprzedać, oraz zwiększamy szansę na wypadnięcie jakiegoś dobrego przedmiotu.
A.d. 2: Niestety wszystko zależy od funkcji random. Czasami zdarzy się i tak, że zabijemy 5-10 mobów i wypadnie nam sporo warty przedmiot, a czasami po godzinach grindu oczy będą nas boleć od pustki w naszym inventory.

Przy takim grindowaniu dobrze jest podnosić WSZYSTKO jak leci. Pomimo iż np: manastone MP+x jest nic nie wart, możemy go wykorzystać w patrz 12. [Manastone] Zbieranie zwykłych manastonów, a następnie przemiana ich w Unikalne.


W tym poradniku, przedstawione zostały podstawowe sposoby na wzbogacenie się – oczywiście istnieje wiele innych metod, które dla Was mogą być wygodniejsze/prostsze/bardziej opłacalne. Niemniej, mam nadzieję, że tekst ten będzie dla Was przydatny i pomoże trochę podreperować Wasz budżet. 😉

Chciałem jeszcze podziękować: Brokenwing, Rillas, Avishai, i wszystkim tym, którzy udzielali mi rad i pomogli napisać ten artykuł 😉

Źródło: Know-How: How to Earn Money (Kinah) tłumaczenie na www.aionsource.com przez Thats Too Bad.