HISTORIA AETHERU

“W starożytności wierzono, że wszystkie istoty rozmnażają się poprzez energię Aetheru. Uważając Aether za klucz do tworzenia nowego życia, starożytni alchemicy skupiali się na wydobywaniu czystego Aetheru w postaci płynu do użycia właśnie w tym celu. Pomimo tego, że ich wiedza w większości jest już nie do odtworzenia, golemy i gargoyle wydają się być owocem ich pracy. Ale chociaż te istoty poruszają się, nie można ich uznać za żywe. Twierdziłbym zatem, że Aether nie jest prostym składnikiem chemicznym życia.

Nowoczense podejście do Aetheru datuje się na wiek, w którym wzniesiono pole Aetheru, by chronić ludzi przed Balaurami. To właśnie wtedy uczeni zaczęli snuć teorie o duchowych właściwościach Aetheru. Lumiel, Empirejska Pani Wiedzy, stworzyła akademicką definicję Aetheru, która wciąż jest uważana za najbardziej trafną. Aether, jako moc duchowa, jest obecna we wszystkich rzeczach na świecie. Reprezentuje fizyczną manifestację Aiona i jego harmonijny wpływ na wszystkie żywe istoty.

Moją własną teorią jest to, że Aether jest mechanizmem, dzięki któremu Aion przekazuje swoją wolę na świat. Aion – istota zasadniczo niepoznawalna nie jest częścią naszej rzeczywistości. Stworzyła zatem Aether jako element pośredniczący, by móc wpływać na nasz świat. Pewnym jest, że takie kreacje jak Wieża Aiona lub pole Aetheru zawierają duże stężenie Aetheru. Zmiany w przepływie owej substancji mogą skutkować ogromnymi zmianami klimatycznymi całego regionu, co można zauważyć na przykładzie Eltnen.

Proces Ascendencji nie został naukowo zbadany, ale stawiam hipotezę, że ludzie Ascendują w wyniku wchłonięcia ogromnej ilości Aetheru. Wszystkie żywe istoty wydają się mieć pewną wrodzoną zdolność obchodzenia się z Aetherem. Moce jakimi wykazują się Daevy są po prostu najwyższym stopniem tej zdolności. Jest kilka znanych przypadków wybitnych rzemieślników, którzy nigdy nie osiągnęli Ascendencji, a jednak wciąż niezwykle umiejętnie manipulowali Aetherem, używając go do wspaniałych transmutacji.

Jednak zdolność manipulowania Aetherem na większą skalę może być poza zasięgiem umiejętności śmiertelników, pozostając tym samym proweniencją Aiona i jego wybranych sług, Emiprejskich Władców. Jest wiele praktycznych zastosowań manipulacji Aetherem. Uzdrowiciele dusz kontrolują przepływ Aetheru w istotach żywych. Jednakże ich śluby zabraniają im używać tej zdolności, by krzywdzić innych. Niemalże we wszystkich procesach rzemieślniczych stosuje się manipulację Aetherem w jakimś stopniu, a zastosowanie czystego Aetheru może być użyte do wyrobu produktów wysokiej jakości.

Aether może przemieniać istoty żywe, jak podczas procesu Ascendencji. Drakanie być może odkryli ten proces, kiedy przeobrażali się w Balaurów, ale oczywiście nie jestem w stanie potwierdzić tej koncepcji dopóki nie wypytam o to Smoczego Lorda. Możliwe, że najbardziej zadziwiającą manifestacją Aetheru są Kamienie Stygm. Mogą być to pozostałości po Daevach, które Zaniknęły – umarły bez możliwości wskrzeszenia, a ich duchowa esencja w jakiś sposób przemieniła się w Aether w stanie stałym. Kamienie Stygm zawierają pewną porcję wiedzy i umiejętności, które Daeva posiadała za życia, co może sugerować, że dusze Daev są silnie wypełnione Aetherem.

Być może głębsze studia nad Kamieniami Stygm będą kluczem do rozwiązania zagadek tego świata.”

Źródło: The History of Aether