Co to jest Keybinding?

Keybinding – to przypisywanie klawiszom klawiatury i przyciskom myszki określonych przez użytkownika skrótów. Jest on popularny w grach komputerowych – głównie MMO, FPS i RTS – gdzie umiejętności przypisuje się klawiszom.

Klikanie myszką a Keybinding.

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grami MMO często będzie klikać umiejętności swojej postaci za pomocą myszki, ponieważ jest to łatwiejsze niż uczenie się bindów i używanie ich.

Na dłuższą metę klikanie staje się bardzo uciążliwe i nieefektywne i znacznie szybciej gracz dochodzi do pewnego momentu, kiedy napotyka ścianę której nie może przeskoczyć bez nauki bindów i korzystania z nich.

Osoby wykorzystujące myszkę do używania skillów poruszają się prawie zawsze za pomocą klawiatury tylko i wyłącznie. Występuje tu zjawisko Keyboard Turningu i Backpedallingu. Keyboard Turning to obracanie swojej postaci za pomocą klawiatury, które jest bardzo powolne i nieefektywne. Backpedalling to cofanie postaci za pomocą klawiatury. Bardzo łatwo zauważyć, kiedy ktoś porusza się za pomocą klawiatury i tak naprawdę już na podstawie tego można stwierdzić, że dany gracz jest zły.
Ten komiks doskonale obrazuje cała sytuację: DC komiks: Klawiaturo-obracacz

Nie można zostać świetnym graczem bez keybindów. Nie ważne jak bardzo ktoś tłumaczy, że jest dobry a klika, ponieważ byłby lepszy gdyby używał bindów.

Keybindy i poruszanie się z użyciem myszki i klawiatury to fundamenty Player vs Player, bez których żaden gracz nie może poważnie myśleć o PvP.

Dlaczego keybindy są lepsze od klikania myszką?

Wolna myszka – używając skrótów klawiszowych zwalniamy naszą myszkę.
Jeśli nie klikamy umiejętności myszką możemy ją wykorzystać do poruszania się, zaznaczania celów, poruszania kamerą. Wszystko to z równoczesnym stosowaniem skrótów.

Szybkość i efektywność – używanie umiejętności za pomocą skrótów używa się dużo szybciej niż klikanie ich za pomocą myszki. Klikanie wymaga ruchów myszką przez co traci się cenny czas na ruch z jednego skilla do drugiego podczas czego nie możemy wykorzystać myszki do innych czynności. Z bindami można używać umiejętności natychmiast i wielokrotnie (jeśli gra na to pozwala) jednocześnie.

Popularne Keybindy.

Klawiatura

Na obrazku powyżej widzimy klawiaturę z klawiszami WASD domyślnie odpowiedzialnymi za poruszanie się. Ze względu na fakt, iż większość graczy gra z ustawieniem WASD ja także zrobiłem powyższy rysunek w oparciu o to.
[Warto zaznaczyć, że keybindy na klawiaturze mogą się różnić dla poszczególnych graczy ze względu na model klawiatury, wielkość naszej dłoni, długość i grubość palców itp.]

Zielone przyciski – to klawisze, które są najwygodniejsze i najszybsze w użyciu. Są bardzo dostępne i przy korzystaniu z nich nie trzeba ściągać dłoni z WASD. Przyciski te używamy do umiejetności używanych najczęściej, które maja brak cooldownu bądź jest on bardzo mały

Żółte przyciski -są nieco mniej dostępne i nie aż tak wygodne w dostępie jednak wciąż nie sprawiają żadnego problemu. Nie są one najlepsze pod umiejętności używane często ze względu na to, że gracz może nie być w stanie równocześnie sprawnie kontrolować swojej postaci. Są on dobre dla umiejętności z nieco dłuższym czasem gotowości do ponownego użycia 30-180 sekund

Różowe przyciski – przyciski te nie nadają się do umiejętności często używanych ani nawet tych o małym średnim Cooldownie. Używane są one najczęściej do umiejętności, których CD wynosi 5+ minut.

Czerwone przyciski – są to specjalne przyciski dzięki którym możemy stworzyć więcej skrótów, które będą leżeć w zasięgu dłoni bez poruszania ręką. Dzięki tym klawiszom ilość wszystkich pozostałych rośnie o dodatkowe 3 razy. Dzięki nim możemy mieć 4 różne umiejętności pod 1 przyciskiem z użyciem jednego z czerwonych np: 1 , ctrl+1, alt+1, shift+1. Można też używać kombinacji czerwonych np: alt+shift+1 – nie są one jednak tak poręczne jak z jednym, a liczba możliwych do utworzenia skrótów i tak będzie duża na tyle, żeby nie było potrzeby takich łączeń.

Pozostałe przyciski – są one najczęściej przypisywane do Chatu, okienek postaci, whisperów i tym podobnych rzeczy.

W większości gier MMO domyślnie odpowiedzialne za poruszanie postacią są przyciski WASD. Wielu bardziej doświadczonych graczy zmienia to na ESDF, ponieważ w ten sposób mają więcej wolnych przycisków z lewej stroni dłoni i dosięgają więcej przycisków z prawej strony, a w skrótach chodzi o to, żeby były wygodne i łatwo dostępne.

E-przód
S-Strafe w lewo
D-tył
F-strafe w prawo

S i F są tak przypisane ze względu na wygodę i na to, że obracamy się za pomocą myszki. ZAWSZE!

Przy ustawieniu ESDF na większości klawiatur będziemy mieli 28 łatwo dostępnych przycisków (wykluczając ESDF wykorzystane do poruszania się) i to jeszcze przed wykorzystaniem klawiszy łączących jak ALT, CTRL czy SHIFT, z których udziałem możemy tworzyć nowe bindy przy użyciu tych 28 klawiszy + ESDF (Alt + E to nie jest już “przód” i właśnie przy takich bindach wykorzystujemy w trakcie używania myszkę to poruszania się)

Myszka

Myszka dla każdego gracza jest równie ważna, co klawiatura i nie wolno jej ignorować. W dzisiejszych czasach łatwo dostać myszkę z dodatkowymi programowalnymi przyciskami w rozsądnej cenie.

Lewy Przycisk Myszy – niezmieniona funkcja

Prawy Przycisk Myszy – niezmieniona funkcja

Scroll Wheel – jest w stanie pełnić 3 funkcje ze względu na możliwość przypisania innych funkcji do “Scroll Up” , “Scroll Down” i “Scroll Wheel Click” – cenny przycisk, o którym nie wolno zapominać. Niektóre myszki (takie jak zaprezentowana przez nas), mogą ponad to posiadać także funkcje przypisane do scroll w lewo i scroll w prawo, ponieważ można nimi rosząc także na boki.

Boczny Przycisk #1 – można przypisać mu 1 funkcję bądź może zostać wykorzystany do imitacji: ALT, CTRL, SHIFT (bądź kombinacji tych trzech)

Boczny Przycisk #2 – można przypisać mu 1 funkcję bądź może zostać wykorzystany do imitacji: ALT, CTRL, SHIFT (bądź kombinacji tych trzech)

Boczny Przycisk #3 – można przypisać mu 1 funkcję bądź może zostać wykorzystany do imitacji: ALT, CTRL, SHIFT (bądź kombinacji tych trzech)
[Zależy od modelu naszej myszki]

Podstawowy sposób wykorzystania dodatkowych przycisków myszki:

Gracze dodatkowe przyciski na myszce wykorzystują tak samo jak te na klawiaturze – do przypisywania im skrótów do umiejętności.

Załóżmy, że nasza myszka posiada 6 przycisków: LPM, PPM, Scroll Wheel, i 3 przyciski boczne. Normalnie gracz pozostawiłbym przyciskom LPM i PPM ich standardową funkcję (obrót kamery, postaci i poruszanie się), a pozostałym przypisałby jakieś funkcje bądź umiejętności.

Załóżmy ze “Scroll UP” to autorun “Scroll Down” to jakiś self buff trwający krótki moment, przyciśnięcie scroll wheel to obrót kamery o 180 stopni, a 3 pozostałe klawisze boczne to jakieś 3 umiejętności. W ten sposób mamy 6 funkcji.

Zaawansowany sposób wykorzystania dodatkowych przycisków myszki:

Można jednak przyciski te wykorzystać w sposób zdecydowanie lepszy jeśli gra na to pozwala (oraz oprogramowanie myszki)

Tak jak poprzednio “Scroll Up” “Scroll Down” i “Scroll Wheel” będą miały przypisane pojedyncze funkcje ze względu na mechanikę ich działania, a 3 boczne klawisze będą dzięki oprogramowaniu myszki ustawione jako: CTRL+SHIFT, CTRL+ALT, SHIFT+ALT+CTRL.

Jeśli wasza myszka nie może w taki sposób imitować przycisków możecie zamiast tego przypisać pojedyncze: ALT, CTRL, SHIFT. Wiele zależy od myszki i jej oprogramowania. Jeśli wasza mysz nie jest w stanie w ogóle imitować polecam kupno nowej myszki. Jeśli macie 2 przyciski na boku o nic się nie martwcie bo to też w zupełności wystarczy, a trzeci klawisz można używać standardowo na klawiaturze.

Na pewno zachodzicie w głowę po co robić coś takiego? Przyjmijmy, że używamy ESDF klawiszy do sterowania naszą postacią. Dzięki temu mamy do dyspozycji następujące które są łatwo dostępne:

` 1 2 3 4 5 6 7 q w r t y CAPSLOCK a g h z x c v b F1 F2 F3 F4 F5 F6
28 przycisków

Teraz przyjmijmy, które klawisze możemy używać z SHIFTem
` 1 2 3 4 5 q w e r t a s d f g h z x c v b
22 klawisze (50)

Teraz sprawdźmy, które możemy używać z ALTem
` 1 2 3 4 5 q w e r t a s d f g z x c v b f1 f2 f3 f5
25 klawiszy (75)

Teraz sprawdźmy, które możemy używać z CTRLem (w miarę wygodnie)
q w e r t a s d f g z x c v
14 klawiszy (89)

A teraz wyobraźcie sobie początkowe 28 klawiszy, które możemy łatwo używać, gdyż nie wymagają przytrzymania innego klawisza jak CTRL lub ALT lub SHIFT. Pamiętacie? Było ich 28. Teraz przypomnijcie sobie jak ustawiliśmy przyciski na naszej myszce. Dokładnie – CTRL+SHIFT, CTRL+ALT, SHIFT+ALT+CTRL. Możecie używać wszystkich 28 przycisków normalnie oraz używać ich wraz z przyciskiem myszki odpowiadającym za IMITOWANIE poszczególnej kombinacji.

3×28 = 56 bindów z udziałem myszki
+28 standardowych
= 84 bindy wygodne i proste w użyciu wymagające kliknięcia zwykłych bind jak poprzednio tylko ze teraz kciukiem przytrzymujemy też jeden z bocznych przycisków myszki.

Proszę zauważyć, że napisałem 3x 28 a nie 3x 32(+ESDF). To dlatego, że przy takiej ilości bindów najlepiej będzie jeśli zostawimy ESDF poza bindowaniem z CTRL ALT SHIFT dzięki temu możemy się poruszać i używać bindów w połączeniu z myszką bez przerywania ruchu.

Jeśli połączycie te bindy z powyższymi kombinacjami (a nie wymieniłem wszystkich!) to otrzymacie 135 możliwych bindów pod jedną ręką.

Nie wszystkie myszki jednak są programowalne na łączone przyciski i może być tak, że mogą imitować 1 przycisk tylko. Wtedy przypisujecie kolejno SHIFT, CTRL, ALT i macie 84 możliwe bindy dostępne w wyjątkowo wygodny i prosty sposób.

Ostrzegam jednak, że takie bindowanie wymaga przyzwyczajenia się w używaniu z myszką, ale jest BARDZO efektywne.

Ilość bindów najczęściej przekracza ilość umiejętności dostępnych dla gracza, ale należy pamiętać, że pro pvp gracze stosują drugie tyle makr co mają skilli i bindów nigdy za wiele – szczególnie przy klasach z petami.

Czym się kierować tworząc Keybindy?

Keybindy są ważnym elementem rozgrywki dla każdego gracza jednak ich efektywność jest w ogromnym stopniu uzależniona od tego jak zbindujemy nasze klawisze.

Aby keybindy były przypisanie sensownie należy spełnić kilka warunków:

– muszą one być łatwo dostępne i wygodne w użyciu (nie ma sensu robić skrótów typu Ctrl+Alt+Shift+A)

– użycie skrótu nie może zabierać więcej czasu niż kliknięcie przypisanej mu umiejętności myszką (gdyż mijałoby się to z celem skrótów)

– umiejętności używane najczęściej i pozbawione cooldownu (czasem gotowości do ponownego użycia, CD) bądź z małym CD powinny być najbliżej i posiadać najszybsze i najłatwiejsze skróty

– umiejętności używane często, ale z małym CD powinny być drugie w kolejności w szybkości i łatwości użycia

– umiejętności ze średnim CD to takie, których używamy dosyć często, ale nie na okrągło, a więc mogą mieć skróty nieco dalej na klawiaturze i nieco bardziej złożone (np Shift+G).

– umiejętności z długim CD to te, których używamy najrzadziej, a więc możemy sobie pozwolić na to, żeby były trochę dalej na klawiaturze bądź miały nieco mniej wygodny skrót – taki,który przy używaniu umiejętności używanych regularnie byłby nieco kłopotliwy, ale który przy skillach z długim CD jest wygodny ze względu na małą częstotliwość używania skrótu.

– umiejętności na paskach szybkiego wyboru (Hotbars)* powinny być również ułożone w sposób jasny i przejrzysty: umiejętności często używane po jednej stronie, umiejętności z cooldownami po drugiej stronie jak poniżej (często używane po lewej, rzadziej używane z CD po prawej).

*screen nie jest najlepszym przykładem, ale obrazuje o co chodzi

Autor:  Mazari aka Killyox