Ten przewodnik pozwoli Ci uzyskać wiedzę na temat ras, klas i podklas występujących w Aionie. Dzięki temu trudny i czasochłonny etap przygotowań zostanie znacznie skrócony, a stworzona przez Ciebie postać będzie idealnie pasować do Twojego stylu gry.

Przewodnik dla KFGuides, napisany przez Krinadona.

Rasy
W Aionie występują dwie grywalne rasy. Są to Elyosi i Asmodianie – jeśli ich jeszcze nie widzieliście, oto one:

Elyos

Elyos

Elyos

Elyosi żyją w Elysei – dolnej części Atreii. Po Wielkim Kataklizmie, znaleźli się na terenach skąpanych w silnych promieniach Słońca, co na przestrzeni 750 lat, jakie minęły od tego wydarzenia, zmieniło ich w nieskazitelnie piękne istoty. Sprawiło to, że stali się aroganccy i zaczęli wierzyć, że to oni, a nie Asmodianie – przeklęci w ciemności, są błogosławieni przez boga Aiona. Ich głównymi wartościami są przyjaźń i wspieranie się nawzajem. Jako Daevy, Elyosi obdarowani zostali anielskimi skrzydłami.

Asmodian

Asmodian

Asmodian

Asmodianie żyją w zimnych i ciemnych regionach, schowanego przed promieniami słonecznymi, świata. Po 750 latach ich ciała przeszły wyraźną transformację. Paznokcie na dłoniach i stopach zmieniły się w szpony, skóra utraciła swój cielisty kolor, a na plecach pojawiła się grzywa – służąca utrzymaniu ciepła w zamieszkiwanym przez nich, nieprzyjaznym środowisku. W przeciwieństwie do Elyosów, nie czują się błogosławieni i są świadomi swojej przeszłości. Jednakże, gdy nadarzy się okazja, nie zawahają się udowodnić swojej dumy i lojalności dla własnego rodzaju. Jako Daevy obdarowani zostali czarnymi skrzydłami.

Klasy

Gdy wybierzecie już rasę, pora wybrać klasę swojej postaci. W Aionie występują cztery główne klasy, z których każda posiada dwie podklasy (które przeanalizowane zostaną później). Klasami tymi są: Warrior, Scout, Mage oraz Priest.

Podstawowe klasy

Podstawowe klasy

Warrior: Warriorzy mogą zakładać zbroje od tych z tkaniny i skóry po kolczugę (na poziomach od 1 do 10), a później również zbroję płytową. To zapewnia im najwyższe współczynniki ochrony fizycznej w grze. Posługują się bronią drzewcową, mieczami jedno- oraz dwuręcznymi i bronią obuchową. Mogą także używać tarcz. Ze wszystkich czterech klas to ich przeznaczeniem jest tankowanie. W trakcie treningu postaci, Warriorzy uczą się największej ilości umiejętności obniżających otrzymywane obrażenia oraz budujących wrogość (enimity), bez względu na wybraną podklasę. Nie pozostawia to złudzeń, która klasa stworzona jest do tankowania. Warriorzy otrzymują umiejętność krótkiego sprintu oraz umiejętność prowokujące (taunting abilities).

Scout: Scouci mogą zakładać zbroje z tkaniny i skóry oraz posługiwać się mieczami, sztyletami i łukami, trzymając broń jednocześnie w obu rękach – dual wielding. Scouci są świetni w unikach, co daje im pewne predyspozycje do tankowania, jednak są one wciąż niewielkie ze względu na niskie umiejętności w obniżaniu otrzymywanych obrażeń. Bez względu na wybraną podklasę, Scouci są stworzeni do zadawania obrażeń z ukrycia oraz z dystansu. Otrzymują oni umiejętność ukrywania się przez pewien czas oraz zadawania sporych obrażeń z większych odległości.

Priest: Prieści mogą zakładać zbroje z tkaniny i skóry na poziomach od 1 do 10, a później również kolczugę. Poslugują się bronią obuchową oraz laskami. Są też jedyną klasą, poza Warriorami, która może używać tarcz. To daje im możliwość bycia drugą z kolei, najlepszą klasą do tankowania, choć ciężko nazwać ich tankiem. Ich zbroja i tarcza są przeznaczone raczej do przetrwania ataków, gdyż jako kapłani są jedyną klasą zdolną do leczenia, a to zamienia ich w główne cele. Z tego samego powodu są klasą bardzo użyteczną, ponieważ wiele zadań (questów) wymaga obecności uzdrowiciela. Rola kapłańskich podklas zawierać się będzie głównie między leczeniem, a zadawaniem obrażeń, ze wsparciem pozostałych graczy włącznie. Kapłani otrzymują umiejętności leczenia, leczenia na przestrzeni czasu (heal over time) oraz wiele buffów (czarów podnoszących współczynniki).

Mage: Mage’owie mogę zakładać jedynie zbroje z tkaniny oraz używają ksiąg czarów i magicznych kul jako broni głównych. Mage’owie są klasą najbardziej podatną na obrażenia, ale zadają najwięcej obrażeń z dystansu. Mage jest w stanie zabić przeciwnika w mgnieniu oka, jeśli użyje najsilniejszych umiejętności i dopisze mu trochę szczęścia. Wszystko to dlatego, że są tak podatni na ataki. Mage’owie otrzymują, umiejętności do „kontroli tłumu” (crowd control – CC), rooty (zatrzymujące w miejscu) by uciec od przeciwników oraz umiejętności snare (pułapki, spowalniacze) by utrzymać dystans, lecz gdy tylko wróg ich dogoni – mają spore kłopoty. Mage’owie otrzymują czar w postaci magicznej, ochronnej tarczy, która absorbuje obrażenia.

Teraz gdy znacie już cztery główne klasy świata Aiona, opiszę każdą z podklas. Podklasy mogą być wybrane na levelu 9 po dostąpieniu Ascendencji (Ascension quest). Dokładnie w momencie osiągniecia levelu 9, quest ten jest automatycznie rozpoczynany. Jego ukończenie trwa niecałe 10 minut i da Wam 99.9% doświadczenia potrzebnego, na tym poziomie, zapełniając cały wasz pasek doświadczenia. Po dotarciu do levelu 9, od razu wykonajcie ten quest i nie starajcie się zdobywać punktów doświadczenia z innych źródeł.

Podklasy

Kiedy zakończycie już Ascension quest, jesteście po prostu pytani jaką podklasę wybieracie. Oto podklasy Aiona.

Gladiator oraz Templar – podklasy Warriora

Gladiator

Gladiator

Gladiator jest wojownikiem skoncentrowanym na zadawaniu obrażeń. Posługuje się bronią drzewcową oraz mieczami dwuręcznymi (może też używać broni w obu rękach jednocześnie – dual wielding, poprzez użycie Stygmy) i jest mistrzem w starciach twarzą w twarz, głównie – dzięki swojej sile. Jego umiejętności skupiają się na zadawaniu wysokich obrażeń w walce bezpośredniej oraz ogłuszaniu swoich przeciwników. Możliwość noszenia zbroi płytowej daje mu wysokie współczynniki ochrony fizycznej. Fakt ten, połączony z wysoką szansą na sparowanie ataku, dzięki statystykom broni oburęcznej, pozwala na tankowanie, nawet bez użycia tarczy. Czy Gladiator jest w stanie tankować na raidach i utrzymywać „na sobie” wybitnych przeciwników? Nie. Czy Gladiator jest w stanie tankować w 75% przypadków? Zdecydowanie tak. Potrafi utrzymać w miejscu przeciwnika (nie gracza) poprzez zadawane obrażenia oraz poprzez umiejętność prowokacji, którą otrzymuje już na levelu 10.

Umiejętności Gladiatora do walki bezpośredniej opierają się na brutalnej sile. Gdy Gladiator używa broni dwuręcznej, skupia się zazwyczaj na trafieniach krytycznych i powalaniu przeciwników. Gladiatorzy używają również umiejętności obszarowych (AoE) by atakować kilku przeciwników naraz. Największym wyzwaniem dla Gladiatora w walkach PvP jest utrzymywanie przeciwników we własnym zasięgu. Stygmy na wyższych levelach im w tym pomagają, lecz wciąż pozostaje to nie lada wyzwaniem.

Templar

Templar

Templar jest tankiem w czystej postaci. Posługuje się mieczami (w tym oburęcznymi) lub bronią obuchową oraz tarczą – do kompletu. Jest mistrzem w budowaniu zagrożenia (threat) oraz obniżaniu otrzymywanych obrażeń. Zapewniam, że jeśli Twoim marzeniem jest tankowanie w każdej możliwej sytuacji i przyjmowanie na siebie potężnych ciosów, to Templar jest dla Ciebie stworzony.

Umiejętności Templara, mające zapewnić mu przetrwanie, robią z niego ciężkiego przeciwnika w walce PvP. Jego podstawową strategią jest, po prostu, przetrwanie dłużej niż przeciwnik. W przeciwieństwie do „Come here!” Scorpiona, nie ma za dużo umiejętności do utrzymania wrogów w swoim zasięgu.

Assassin oraz Ranger – podklasy Scouta

Assassin

Assassin

Assassin jest mistrzem zadawania obrażeń z ukrycia. Posługuje się mieczami i sztyletami, a jego umiejętności skupiają się na ukrywaniu, dodawaniu trucizn do broni oraz obezwładnianiu przeciwników. Jeśli Assassin stanie się naszym celem, jako podklasa z najwyższym współczynnikiem uników jest bardzo trudny do trafienia. Jednocześnie jest najlepszy w zadawaniu wysokich obrażeń na przestrzeni czasu, co odpowiada wielu graczom. Jeśli w innych grach znajdujecie przyjemność w grze łotrami, złodziejami czy macie frajdę z ukrywania się i zadawania obrażeń, to Assassin jest tym czego szukacie.

Assassin w PvP jest zmorą i koszmarem dla większości innych klas. Wszystko dlatego, że potrafi podkraść się do niemal każdego przeciwnika i zadać mu potężne obrażenia, zanim ten zdąży zareagować. To daje mu bardzo dużą przewagę. Problem pojawia się, gdy ktoś zauważy go pierwszy. We właściwiej walce, Assassin opiera się na unikach i ogłuszeniach.

Ranger

Ranger

Ranger to mistrz w zadawaniu obrażeń na odległość. Jego podstawową bronią jest łuk, aczkolwiek może używać również mieczy i sztyletów w walce kontaktowej. Sukces w graniu Rangerem zależny jest całkowice od umiejętności trzymania przeciwnika na dystans. W tym celu używa on pułapek, spowolnień i skradania się. Gdy przeciwnik znajdzie się zbyt blisko Rangera, używa on ponownie umiejętności zmniejszenia szybkości poruszania się celu, odskakuje na bezpieczną odległość i ponownie rozpoczyna atak z dystansu. W odróżnieniu od WoW, gdzie Hunter ma towarzysza (pet), Ranger w Aionie musi polegać wyłącznie na sobie. Jest on jednak specjalistą w używaniu łuku, dzięki czemu może zadawać potężne obrażenia. Ranger posiada pewne umiejętności umożliwiające mu kontrolę nad przeciwnikiem. Jeżeli lubisz odpalanie strzał z dystansu, stosowanie taktyki do pokonania swojego wroga, to wtedy gra Rangerem przyniesie Ci wiele radości.

W walce gracz przeciwko graczowi Ranger, tak samo jak w walce w pojedynkę, polega na trzymaniu wroga na dystans. Używa pułapek, spowolnień i podkradania się, aby maksymalnie długo utrzymać przeciwnika na odległość, w tym samym czasie dokonując spustoszenia na jego pasku HP. Jednak w bezpośrednim starciu Ranger okazuje się bardzo “miękkim” celem. Podobnie jednak do Assassina jest bardzo dobry w unikach, co zapewnia mu zmniejszoną liczbę obrażeń.

Chanter oraz Cleric – podklasy Priesta

Chanter

Chanter

Chanter to specjalistyczna klasa zadająca obrażenia, będąca podklasą Priesta. Chanter jako podstawowej broni używa laski, jednak może również używać buławy i tarczy. Ze wszystkich klas ma za to największe możliwości ochrony siebie i grupy oraz podwyższania współczynników innych graczy. Jako klasa walcząca oburącz i w zwarciu (melee dps), potrafi jednak leczyć całkiem skutecznie. W miarę osiągania wyższego poziomu, Chanter staje się bardziej wsparciem, skupiając się na leczeniu i ochronie grupy. Tak samo jak Gladiator, który w pewnych sytuacjach może podjąć się utrzymania przeciwnika na nim jako na głównym celu, Chanter w pewnych sytuacjach może być swobodnie głównym leczącym w grze. Jednak w trudnych sytuacjach lub w przypadku leczenia większej grupy, nie poradzi sobie jako główny healer i nie będzie w stanie utrzymać towarzyszy przy życiu. W takich sytuacjach sprawdza się jako dodatkowy healer. Jeżeli chcesz w Aionie grać klasą leczącą, jednocześnie ciesząc się z walki w zwarciu to Chanter jest dla Ciebie.

W walce przeciwko innym graczom Chanter to bardzo wytrzymała i silna klasa. Ma on bardzo silne czary ochronne, które pomagają mu i jego grupie w znaczący sposób oraz silne czary leczące działające w dłuższym okresie czasu (jednak słabsze od czarów leczących Clerika). Jeżeli używa laski z wysokimi statystykami bloku, to potrafi znakomicie obronić się przed obrażeniami zadawanymi przez przeciwnika. Głównym problemem dla Chantera jest utrzymanie przeciwników w zasięgu swojej broni, tak aby miał czas na zadanie obrażeń. W sytuacji walki przeciwko klasom zadającym bardzo wysokie obrażenia, Chanter będzie wielokrotnie rzucać swoje czary leczące, aby utrzymać się przy życiu, co spowoduje, że nie będzie miał czasu na zadanie przeciwnikowi obrażeń. Jednak dzięki spowolnieniu i obaleniu ma szansę przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę.

Cleric

Cleric

Cleric to główna, podstawowa klasa leczącą w grze. Cały swój potencjał ujawnia właśnie podczas leczenia i jest niezbędny w każdym grupowym wypadzie. Jako podstawowej broni używa buławy, w drugiej ręce dzierży tarczę. Taki zestaw daje mu świetną ochronę, gdy jego leczenie przyciągnie zbytnią uwagę przeciwników. Cleric posiada również krótko działające czary kontolujące zachowanie przeciwnika jak zatrzymanie i spowolnienie, dzięki czemu uzyskuje czas na oddalenie się od wroga. Jeżeli chcesz grać leczącą klasą, to wtedy Cleric jest dla Ciebie.

W walce z innymi graczami Cleric znajduje zastosowanie głównie w grupie. Jest to oczywiste ze względu na jego leczące czary. W grze w pojedynkę Cleric polega na swojej wytrzymałości i umiejętności leczenia. Dzięki spowolnieniu przeciwnika, Cleric czasami może zadać całkiem pokaźną porcję obrażeń. Jednak głównie jest to powolna walka, podczas której skupia się on na utrzymaniu się przy życiu, jednocześnie systematycznie zmniejszając liczbę punktów życia wroga.

Sorcerer oraz Spiritmaster – podklasy Mage’a

Sorcerer

Sorcerer

Sorcerer jest stworzony do zadawania bardzo dużych obrażeń w ciągu krótkiego czasu. Jego podstawową bronią jest księga czarów lub magiczna kula. Sorcerer to posługująca się magią klasa zadająca bardzo duże magiczne obrażenia z dystansu (long – ranged magic damage dealers), potrafiąca stworzyć swoim wrogom prawdziwe piekło. Gdy Sorcerer osiągnie wysoki poziom, uzyskuje niesamowite wprost możliwości zadawania obrażeń. Niestety jest on bardzo “miękkim” celem z powodu bardzo małej liczby punktów życia i wydłużonego czasui pomiędzy rzucaniem kolejnych czarów. Sorcerer posiada czar ochronny w postaci magicznej tarczy, pochłaniającej określoną liczbę obrażeń (Absorption Shield), jednak nie ma prawie w ogóle ochrony przed fizycznym atakiem. Jeżeli Sorcerer potrafi utrzymać dystans, pomiędzy sobą a wrogiem, jest zabójczym przeciwnikiem. Jeżeli nie potrafi, będzie martwy w przeciągu sekund. Sorcerer posiada wiele czarów wpływających na zachowanie przeciwnika, które znajdują zastosowanie we wszystkich aspektach gry. Jeżeli cieszy Cię zadawanie wysokich obrażeń to Sorcerer będzie Twoją ulubioną klasą.

W walce przeciwko innym graczom Sorcerer może zastosować jedynie taktykę polegającą na unieruchomieniu przeciwnika, stworzeniu odległości, a następnie użyciu swoich czarów w celu szybkiego pokonania przeciwnika. Jeżeli przeciwnik potrafi przetrwać, uleczyć się, to Sorcerer stracił swoją jedyną przewagę i poniesie klęskę.

Spiritmaster ze Spiritem Ziemi

Spiritmaster ze Spiritem Ziemi

Spiritmaster w Aionie jest klasą, która ma władzę nad potężnymi Spiritami elementów: Wody, Wiatru, Ognia i Ziemi. Jest to jedyna klasa, która moze posiadać tego rodzaju towarzysza w grze. Podstawową bronią Spiritmastera jest księga czarów lub magiczna kula. Jako klasa z towarzyszem, Spiritmaster wykorzystuje Spirita aby pomógł mu w pokonaniu wroga. Spiritmaster może używać czterech różnych Spiritów, których umiejętności różnią się od siebie. Kluczem do sukcesu w ich używaniu jest szybka ocena sytuacji i podjęcie natychmiastowej decyzji, jaki Spirit będzie najlepszy do pokonania określonego przeciwnika. Poza różnicą w posiadaniu Spirita, Spiritmaster jest bardzo podobny do Sorcerera. Różnica jest taka, że Spiritmaster używa również czarów powodujących obrażenia w ciągu dłuższego czasu oraz czarów kontrolujących zachowanie przeciwnika. Sorcerer polega wyłącznie na potężnej sile rażenia powalającej przeciwnika oraz na utrzymywaniu dystansu. Spiritmaster lepiej niż Sorcerer znajduje się w sytuacji walki w pojedynkę. Jeżeli pragniesz zadawać ogromne obrażenia, lecz szukasz jednak czegoś więcej, to Spiritmaster będzie dla Ciebie świetną klasą.

W walce przeciwko innym graczom Spiritmaster polega na przetrzymaniu przeciwnika, jednak w inny sposób niż Cleric i Templar. Spiritmaster używa swoich Żywiołaków i czarów powodujących obrażenia w ciągu dłuższego czasu, jednocześnie próbując przeżyć i w końcu zabić swojego przeciwnika. Podobnie jak Sorcerer, gdy Spiritmaster nie jest w stanie zastosować taktyki polegającej na stworzeniu dystansu pomiędzy nim a wrogiem, albo gdy zostanie zmuszony do walki w zwarciu, szybko polegnie.

Zródło: Guide on Races, Classes, and Sub-Classes za KFGuides

Tłumaczenie: Zeiram i BrokenWing.